Zasady gry w siatkówkę

Siatkówka – jeden z ulubionych sportów drużynowych Polaków. Źródło fantastycznej zabawy i pięknych, sportowych emocji. Uwielbiamy zarówno oglądać ją w telewizji, jak i w nią grać, gdy tylko mamy ku temu okazję. Ale czy dobrze znamy jej reguły? Sprawdźmy to!

Specyfika gry w siatkówkę

Zasady gry w siatkówkę z pozoru są bardzo proste. Ta dyscyplina sportowa polega na odbijaniu piłki nad siatką tak, by dotknęła ona połowy boiska należącej do przeciwnej drużyny. W grze bierze udział 12 uczestników lub uczestniczek – po sześć osób na każdej z połów boiska. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety po 25 punktów lub uzyska 2-punktową przewagę w przypadku remisowania na etapie dwudziestego czwartego punktu. Bardzo ważną zasadą gry w siatkówkę jest zasada trzech ruchów, która mówi o tym, że każda drużyna może trzy razy dotknąć piłki po swojej stronie boiska. Z reguły jest to odbiór, wystawa i atak na boisko przeciwników.

Wymiary boiska i piłki

Tradycyjny mecz siatkówki odbywa się na prostokątnym boisku o wymiarach 18x9m. Boisko odgraniczone jest podwójnymi liniami, za którymi standardowo powinna znaleźć się wolna strefa o szerokości od 3 do 5 metrów. Środek boiska przedzielony jest siatką, która wydziela dwie połowy 9x9m po jednej dla każdej z drużyn. Siatka, przez którą zawodnicy przerzucają piłkę jest regulaminowo zawieszona na wysokości – 2.43m dla mężczyzn, 2.24m dla kobiet oraz 2.35m i 2.15m dla młodzików i młodziczek.

Gra odbywa się przy pomocy piłki siatkowej o określonych wymiarach. Tradycyjna piłka do siatkówki o numerze 5 charakteryzuje się obwodem długości 65-67cm oraz wagą od 260 do 280 gramów. Piłka do siatkówki jest z reguły wykonana z naturalnej lub syntetycznej skóry napiętej przez umieszczoną w jej wnętrzu dętkę.

Ustawienie zawodników i libero

W meczu siatkówki udział bierze 12 osób, czyli dwie drużyny po sześciu zawodników. Regulamin dopuszcza, by skład jednej drużyny wraz z zawodnikami rezerwowymi wynosił 12 osób. Na boisku uczestnicy gry zajmują pozycje: przyjmującego, atakującego, środkowego, rozgrywającego i libero, które w trakcie meczu zmieniają się za każdym razem, gdy zespół odbierający zagrywkę zyska punkt i możliwość zagrywania. W tym momencie następuje rotacja zawodników o jedno miejsce dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ustawienie to ma ogromne znaczenie w momencie wykonywania zagrywki, z kolei przy przyjmowaniu piłki zawodnicy w naturalny sposób zajmują dowolne pozycje do przyjęcia i ataku na połowę drużyny przeciwnej.

Ważną rolę odgrywa w każdej drużynie piłki siatkowej postać libero, czyli osoby, która bierze udział jedynie w obronie, ale nie wolno mu atakować. Każda drużyna może mieć dwóch libero.

Podczas meczu siatkówki można dokonać sześciu zmian zawodników.

Zasady przyznawania punktów

Zasady przyznawania punktów w siatkówce są proste. Drużyna zyskuje punkt wtedy, gdy odbita przez nią piłka dotknie boiska przeciwników lub gdy przeciwnicy popełnią błąd. Do zwycięstwa drużyna piłki siatkowej potrzebuje 25 punktów w trzech setach. Dlatego zazwyczaj rozgrywa się do pięciu setów, w tym ostatni na zasadzie tie-breaka – do 15 punktów.

Bardzo ważną częścią każdej gry w siatkówkę są zagrywki, zwane inaczej serwisami. Zawodnik, który znajdzie się na polu zagrywającego musi wykonać serwis zza linii boiska i tak, by piłka przeleciała na pole przeciwników. Tam nie może zostać zaatakowana, lecz odebrana zgodnie z zasadą trzech ruchów.

 

 

Może Cię zainteresować