Przepis na sukces sportowców? Lata ciężkiej pracy i intensywnych treningów, podczas których do perfekcji szlifują oni swoje umiejętności, odpowiednio zbilansowana dieta, przykładanie wagi do zdrowia fizycznego oraz psychicznego, a także… odpowiednia higiena snu i poświęcanie czasu na niezbędną regenerację.
Te dwa ostatnie składniki nieco Cię zdziwiły? W takim razie to już najwyższa pora, aby uświadomić Cię, co mają ze sobą wspólnego zakwasy i „zarywanie nocy”, a także dlaczego regeneracja jest aż tak ważna w życiu każdego sportowca. Zaintrygowany? Czytaj dalej, ponieważ po lekturze dzisiejszego wpisu może zmienić się Twoje podejście do wyznawanego i praktykowanego przez Ciebie stylu życia.
Sen a regeneracja po treningu: dlaczego jest on tak ważny?
Zawrotnie szybkie tempo, obciążenie mięśni oraz stawów, wystawienie swojej wytrzymałości nierzadko na bardzo trudną próbę – w takich warunkach regeneracja jest absolutnie obowiązkowa po każdym treningu. Nie mamy tu jednak na myśli siedzenia na fotelu ze smartfonem czy leżenia na kanapie, a… sen. Tak, to właśnie odpowiednia długość snu ma niebagatelny wpływ nie tylko na regenerację organizmu, ale też na ogólną wydajność sportowców, która przekłada się na dobre lub gorsze wyniki.
Sen, podczas którego nadwyrężone i przeciążone części ciała oraz tkanki mają okazję odpocząć i się zregenerować, nie ma jednak pozytywnego wpływu wyłącznie na zdrowie fizyczne. Niezakłócony niczym odpoczynek umożliwia także odprężyć umysł i tym samym zadbać o zdrowie psychiczne.
Ile powinni spać sportowcy?
Pewnie nieraz spotkałeś się już z opinią, że długość snu powinna być uzależniona od tego ile czasu poświęcamy na aktywność fizyczną i jak intensywny był trening. Praktyka ta nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistością – idąc tym tokiem rozumowania osoby, które w ogóle nie ćwiczą mogłoby po przespaniu 3-4 godzin czuć się wypoczęte i gotowe na nowy dzień, a tak przecież nie jest…
Zawodowi sportowcy traktujący regenerację jako część treningu (oraz sposób na walkę z zakwasami, które również występują w ich przypadku) zgodnie przyznają, że najlepiej czują się wówczas, gdy przesypiają minimum 8h dziennie. Ponadto, aby cieszyć się doskonałymi wynikami często poświęcają oni od 30 do nawet 120 minut dziennie na drzemki, które sprawiają, że w ciągu doby na sen przeznaczają do 12 godzin. Patrząc po osiąganych przez zawodowców wynikach widać, że takie działania przynoszą rezultaty, dlatego warto mieć to na względzie planując swój nowy harmonogram dnia.
Skutki braku snu – dlaczego odpoczynek jest aż tak istotny?
Wydaje Ci się, że coraz częściej namnażające się braki w kwestii odpoczynku nie odbiją się u Ciebie głośnym echem skoro do tej pory nie dały one o sobie znać? To raczej wyjątkowo utopijna wizja, zwłaszcza jeżeli regularnie trenujesz i zawsze chcesz być w stanie dawać z siebie 100% podczas treningu i z dumą pokonywać kolejne granice.
Skutki niedostatecznej regeneracji po ćwiczeniach mogą być bowiem naprawdę rozmaite, a na liście przykładowych efektów takiego działania możemy wymienić chociażby:
- większą podatność na wystąpienie kontuzji oraz urazów,
- obniżoną odporność organizmu skutkującą np. wystąpieniem infekcji,
- problemy z koncentracją podczas wykonywania ćwiczeń,
- nadmierną nerwowość i zły humor,
- opóźniony czas reakcji,
- osłabienie mięśni oraz stawów,
- obciążenie kości,
- mniejszy zapał do działania i gorsze efekty treningów.
Jak więc sam widzisz rola regeneracji w życiu sportowca (zarówno profesjonalisty, jak i amatora) odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli więc chcesz z dumą kończyć każdy trening, to namawiamy Cię do tego, aby przedstawione w dzisiejszym wpisie informacje traktować na poważnie i skorzystać z cennych wskazówek, które stosują również najbardziej znane nazwiska z całego sportowego świata.