Reguły gry w piłkę nożną

Od wieków piłka nożna bawi nas i uczy zdrowej, sportowej rywalizacji. Kochają ją miliony ludzi z całego świata, wśród których ogromną część stanowią aktywni gracze – zarówno profesjonalni, jak i amatorzy. A jak dobrze znasz prawidłowe reguły gry w piłkę nożną?

Wymiary boiska i piłki do futbolu

Mecze piłki nożnej odbywają się na prostokątnych boiskach o wymiarach od 45 do 90 metrów szerokości i od 90 do 120 metrów długości. Po przeciwległych stronach boiska na linii końcowej ustawione są bramki, których szerokość standardowo wynosi 7,32 metra, z kolei wysokość to 2,44 metra. W boisku do piłki nożnej mówi się o kilku ważnych liniach, w tym przede wszystkim – liniach końcowych (za bramkami), bramkowych oraz bocznych (dłuższe boki boiska).

Określonymi wymiarami charakteryzuje się również piłka do gry w futbol, która w standardowej wersji ma mieć obwód co najmniej 68-centymetrowy, ale nie większy niż 70cm. Jej właściwa waga to od 410 do 450 gramów.

Drużyny piłki nożnej

W meczu piłki nożnej udział bierze 22 zawodników, czyli 11 graczy w każdej drużynie. W składzie tym znajduje się również bramkarz. Na ławce rezerwowych regulaminowo może znajdować się siedmiu piłkarzy. Każdy gracz ubiera jednolity strój wyróżniający drużynę od przeciwników. Powinien on składać się z koszulki, spodenek, getrów i butów, a pod getrami standardowo znajduje się niewidoczna część, czyli ochraniacz goleni. Na koszulce musi pojawić się widoczny, najlepiej kontrastujący z kolorem koszulki numer zawodnika.

Podstawowe zasady gry w piłkę nożną

Najważniejszą regułą gry w futbol jest oczywiście niedotykanie piłki rękoma (za wyjątkiem bramkarza). Zawodnicy do gry używają przede wszystkim nóg, ale mogą też odbierać piłkę głową lub klatką piersiową. Jeśli któryś z graczy dotknie piłki ręką, skutkuje rzutem wolnym lub karnym dla drużyny przeciwnej.

Rzut wolny w piłce nożnej

To sytuacja, w której sędzia zasądza przewinienie gracza, na przykład faul, spalony lub zagranie ręką i decyduje o wznowieniu gry w miejscu, w którym zdarzyło się przewinienie. Wyróżnia się dwa rodzaje rzutów wolnych – pośredni i bezpośredni. Przy tym pierwszym zawodnik, który wykonuje rzut, musi podać do innego zawodnika. Z kolei ten drugi obejmuje celowanie zawodnika wykonującego rzut wolny bezpośrednio do bramki.

Rzut karny w piłce nożnej

To kolejna kara dla drużyny, której zawodnik dopuścił się przewinienia (na przykład faulu czy zagrania ręką) w postaci bezpośredniego rzutu do bramki dla drużyny przeciwnej. Karny wykonuje się z punktu oddalonego o 11 metrów od bramki. Rzuty karne często rozstrzygają mecz, gdyż w przypadku remisu po wyznaczonym czasie gry, sędziowie z reguły zasądzają serię pięciu rzutów karnych dla każdej z drużyn.

Żółte i czerwone kartki, czyli kary indywidualne w piłce nożnej

Poszczególne przewinienia zawodników piłki nożnej podlegają karom indywidualnym, które sędzia sygnalizuje pokazywaniem kartek w kolorze żółtym lub czerwonym. Kartki te okazywane są zazwyczaj graczom, którzy prezentują różnego typu niesportowe zachowania, na przykład faulują, uporczywie naruszają przepisy, słownie lub czynnie wykazują swoje niezadowolenie albo nie utrzymują odpowiedniej odległości w rzucie karnym czy rożnym. Karom podlegają też takie zachowania jak używanie wulgarnego albo obelżywego języka czy zachowania agresywne.

Piłka poza boiskiem

W trakcie każdego meczu występują stałe fragmenty gry, wśród których wyróżnia się przede wszystkim wrzuty. Ten element stosowany jest w momencie, gdy piłka wyjdzie poza linię boczną boiska. Wrzut wykonuje zawodnik drużyny przeciwnej, robi to rękami, wrzucając piłkę z powrotem na pole gry. Inne zasady obowiązują, gdy piłka opuści boisko w okolicach bramki. Wtedy mecz wznawiany jest przez rzut z rogu lub rzut z bramki.

Spalony w piłce nożnej

Jedną z częstych sytuacji na boisku do piłki nożnej jest spalony, czyli taka pozycja, w której zawodnik podający piłkę znajdujący się na połowie przeciwników przekroczy linię obrony lub ostatniego zawodnika obrony. Spalony karany jest rzutem wolnym pośrednim zasądzanym dla drużyny przeciwnej, czyli gra zostaje wznowiona z miejsca, w którym nastąpiło przewinienie.

Zwyczajowy mecz piłki nożnej trwa dziewięćdziesiąt minut w dwóch połowach po 45 minut z przerwą. Jeśli do momentu zakończenia czasu nie ma rozstrzygnięcia w postaci wyniku, sędzia może postanowić o wykonaniu serii rzutów karnych.

Może Cię zainteresować