Znaczenie mindfulness w sporcie – jak medytacja wpływa na wyniki?

Mindfulness

Współczesny świat stawia przed nami naprawdę wiele wyzwań – życie w ciągłym biegu i niedoczasie, niekończąca się liczba obowiązków, atakujące z każdej strony rozpraszacze utrudniające (a czasem wręcz uniemożliwiające skupienie). W takich warunkach trudno o chwilę wytchnienia, na szczęście na przestrzeni ostatnich lat podejście do kwestii dobrego zdrowia psychicznego gruntownie się zmieniło. Obecnie odpowiedni stan psychiczny traktowany jest na równi ze zdrowiem fizycznym, a korzyści płynące z osiągnięcia tzw. mindfulness cenione są także w… sporcie.

Co właściwie kryje się za tym pojęciem? Jak osiągnąć błogi stan mindfulness i co na temat jego wpływu na wyniki w sporcie mówią badania? Po przeczytaniu dzisiejszego wpisu Twoje dotychczasowe podejście do medytacji może znacząco się zmienić.

Mindfulness: czym jest „sztuka uważności”?

Pewnie samo określenie „mindfulness” obiło Ci się już kiedyś o uszy, jeśli jednak nie zagłębiałeś się w temat, to już śpieszę z odpowiedzią co właściwie kryje się za tym pojęciem. Mindfulness to nic innego jak dość specyficzna technika uważności polegająca na przeżywaniu wszystkiego „tu i teraz”, skupianiu się w całości na danym momencie bez jakichkolwiek rozpraszaczy.

Celem midnfulness jest więc świadome skupienie się na konkretnym doświadczeniu bez oceniania, analizowania oraz reagowania – bez rozpamiętywania przeszłości i zamartwiania się o przyszłość i ewentualne konsekwencje podjętych decyzji lub działań. Mindfulness składa się z dwóch komponentów: uważnej świadomości oraz akceptacji i to właśnie dzięki nim można szybko wrócić do pełnego skupienia wówczas, gdy nasz umysł mimowolnie wybiera się w daleką podróż zamiast skupić się na postawionym przed nami zadaniem do wykonania.

Jak ćwiczyć mindfulness?

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na trening uważności (mindfulness) jest medytacja, a więc odcięcie się od otoczenia na kilka minut i skupienie na prawidłowym oddechu, własnych uczuciach oraz tym, co przeżywamy w środku. Praktyka kojarząca się większości osób z buddyzmem czy miłośnikami treningów jogi bynajmniej nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla tych dwóch grup – z dobrodziejstwa medytacji chętnie korzystają m.in. także najsłynniejsi sportowcy, którzy na swoich barkach muszą nosić oczekiwania wiernie śledzących każdy ich ruch kibiców.

Sposobów na to jak trenować mindfulness jest kilka – można skorzystać z licznie dostępnych aplikacji na telefon lub też włączyć ulubiony film, w którym to właśnie instruktor tejże praktyki przeprowadza wszystkich chętnych przez cały proces medytowania i pomaga im osiągnąć zen, tym samym zapominając o wątpliwościach, stresie czy oczekiwaniach innych.

Mindfullness w sporcie – co o medytacji mówią wyniki badań naukowych?

Dowodem na skuteczność mindfulness w sporcie mogą być badania przeprowadzone na Narodowym Uniwersytecie Sportowym w Tajwanie. To właśnie tutaj wytypowanych zostało 46 sportowców w wieku 18-25 lat, których podzielono na 2 grupy – praktykujących mindfulness przez 5 tygodni (30 minut tygodniowo) oraz grupę kontrolną, a następnie przyglądano się z uwagą ich sportowym osiągnięciom.

Wyniki badań dowiodły tego, że zdrowie równowaga psychiczna ma pozytywny wpływ na wyniki sportowe. Wszyscy trenujących mindfulness nie tylko znacznie lepiej radzili sobie z zadanymi ćwiczeniami, ale też wykazywali się większą precyzją i byli w stanie wykonywać ćwiczenia przez znacznie dłuższy czas. Dzięki mindfulness zadbali więc nie tylko o swoją uważność, ale też poprawili oddech i postawę ciała.

Może Cię zainteresować