Trening ze skrzynią – zalety i wady

Trening ze skrzynią – zalety i wady

Trening ze skrzynią to rodzaj treningu plyometrycznego, czyli specyficznej formy aktywności fizycznej, której głównym zadaniem jest generowanie dużej mocy mięśniowej w czasie wysiłku. Ćwiczenia plyometryczne, zwane inaczej skocznościowymi, poprawiają zwinność i szybkość reakcji, co przydaje się w wielu dyscyplinach sportowych, takich jak bieganie czy sporty zespołowe. Poznajmy zalety i wady takiego treningu.

Działanie treningu plyometrycznego

W treningu plyometrycznym wykorzystujemy naturalny mechanizm skurczów mięśni. Ruch mięśnia dzielimy na dwie fazy – ekscentryczną i koncentryczną. W treningu ze skrzynią udoskonalamy cykl rozciągnięcie-skrócenie mięśnia przez regularne powtarzanie tego samego ruchu. Trening taki sprawia, że mięśnie reagują szybciej, a co za tym idzie – są w stanie pracować znacznie efektywniej.

Jak wykonywać trening ze skrzynią?

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, w czasie treningu ze skrzynią musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo i skuteczność ćwiczeń. Przestrzeganie podstawowych zasad doprowadzi nas do oczekiwanych rezultatów i uchroni nas przed niepożądanymi urazami, o jakie nietrudno podczas treningu plyometrycznego. Przede wszystkim uzupełnijmy swój sportowy ekwipunek butami wyposażonymi w profesjonalny system amortyzacji. Przed rozpoczęciem treningu rozgrzejmy stawy za pomocą dynamicznych ćwiczeń rozgrzewających. W treningu plyometrycznym niemałe znaczenie mają takie elementy jak liczba powtórzeń w danym ćwiczeniu oraz czas przerwy między poszczególnymi seriami. Optymalna liczba powtórzeń powinna się mieścić w przedziale 8-12, a przerwa między seriami – 1-3 minuty.

Trening ze skrzynią – dla kogo?

Trening ze skrzynią rozwija szereg kluczowych dla sportowców cech, tj. zwinność, gibkość, szybkość, skoczność i refleks, które przydają się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Dlatego taka forma treningu sprawdzi się w przypadku różnych sportowców, którzy chcą zadbać nie tylko o swoje zdrowie i sylwetkę, lecz uprawiają aktywność fizyczność z myślą o karierze sportowej i występach na zawodach.

Zalety treningu ze skrzynią

– rozwój kluczowych dla sportowca cech, np. zwinności, refleksu, skoczności i elastyczności
– poprawa szybkości reakcji
– wzmocnienie kości
– poprawa ogólnej wydolności organizmu
– wzmocnienie stawów, więzadeł i ścięgien

Wady treningu ze skrzynią

– spore obciążenie układu ruchu
– podatność na kontuzje ze względu na przeciążenia, szczególnie u osób niemających doświadczenia w tego rodzaju treningu i wypracowanej prawidłowej techniki
– niezalecany osobom początkującym
– niezalecany osobom starszym z uwagi na możliwość niebezpiecznych kontuzji

Może Cię zainteresować