Podczas, gdy inni najchętniej nie wychodziliby z domu i przeczekali całą zimę pod ciepłym kocykiem, Ty absolutnie nie masz zamiaru marnować czasu? Aktywność w niższych temperaturach i niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie robi na Tobie wrażenia, bo doskonale wiesz, że znana wszystkim zasada „Samo się nie zrobi” znajduje potwierdzenie w rzeczywistości? Jeżeli planujesz trening w zimie, to dzisiejszy wpis z pewnością Cię zaciekawi.
Tym razem podpowiadamy wszystkim czytelnikom jak trenować w zimie i przedstawiamy kilka propozycji zimowego treningu na jaki warto się zdecydować.
Trening w zimie – jak się przygotować do ćwiczeń na świeżym powietrzu?
Co do tego, że trening w niskich temperaturach rządzi się swoimi własnymi prawami nie ma najmniejszych wątpliwości. Mróz, silny wiatr, opady śniegu czy deszczu nakładają na wszystkie osoby przymierzające się do treningu na zewnątrz nowe zasady, których zdecydowanie warto jest przestrzegać chociażby w trosce o własny komfort podczas ćwiczeń oraz bezpieczeństwo.

Zimowy trening w iście bajkowej, ośnieżonej scenerii (oraz tej mniej urokliwej, która zapewne prędzej czy później się pojawi) nie powinien się odbywać chociażby bez zestawu ubrań oraz akcesoriów, które zapewniają pożądany komfort termiczny i zwiększają widoczność (co jest niezwykle ważne np. gdy decydujesz się na bieganie w zimie po zachodzie słońca).
Na liście obowiązkowych rzeczy do założenia/zabrania na trening w zimie znajduje się m.in.:
- Odzież termiczna – bez niej wyjście na zimowy trening jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności, bowiem do wychłodzenia organizmu wbrew pozorom może dojść nie tylko po drodze na Mount Everest. Dopasowana do ciała odzież termiczna wykonana z nowoczesnego materiału termoaktywnego będzie nie tylko skutecznie odprowadzać pot na zewnątrz, ale też zapewniać osobie decydującej się np. na bieganie w zimie pożądany komfort termiczny przez cały czas trwania treningu. Przewiewny komplet odzieży termicznej składającej się z koszulki z długim rękawem oraz legginsów będzie doskonałym wyborem dla osób aktywnych.
- Bluza – kolejną warstwą stroju na trening w zimie jest bluza, która ma zwiększyć ochronę przed chłodem i z tego też względu często jest ona wyposażona w golf bądź półgolf oraz dłuższe rękawy z otworami, które skutecznie ogrzewają i zabezpieczają dłonie przed zimnym powietrzem powodującym zaczerwienienie i pękanie skóry.
- Legginsy – podobnie jak wcześniej wspomniana bluza pełnią rolę ochrony przed niskimi temperaturami, a w popularnych sklepach znaleźć można specjalne modele legginsów wyściełanych od środka izolującym i zwiększającym ciepło materiałem. Takie projekty szczególnie polecamy osobom wybierającym się na trening w niskich temperaturach.
- Wodoodporna i wiatroszczelna kurtka – trening na łonie natury nie obejdzie się także bez kurtki, która w zależności od Twoich własnych potrzeb (oraz preferencji) może mieć postać lekkiej wiatrówki bądź kurtki z membraną dodatkowo zwiększającą jej funkcjonalność. Jeżeli w kurtce będzie Ci za gorąco, to w alternatywnej wersji możesz zastąpić ją kamizelką.
- Czapka zimowa i rękawiczki – nakrycie głowy zimą oraz rękawiczki to absolutne must-have niezależnie od tego czy wybierasz się na spacer, czy też na trening. Dobrym wyborem dla aktywnych będą sportowe czapki wykonane z materiału odprowadzającego nadmiar wilgoci na zewnątrz, które nie nasiąkają ani też nie prowadzą do wyziębienia, a także termoaktywne rękawiczki. Jeżeli nie przepadasz za czapkami zimowymi, to dodaj do swojego zakupowego koszyka sportową opaskę – ta chociaż zakryje Ci uszy.
- Odpowiednie obuwie – czy zimowy trening można praktykować w jakichkolwiek butach? Nie zalecamy takiej praktyki, ponieważ jest to najprostszy sposób na kontuzję i upadek na pierwszym lepszym, oblodzonym fragmencie trasy. Zimą warto uzupełnić kolekcję obuwia o modele do uprawiania danego sportu dedykowane właśnie na tę porę roku, ponieważ są one wyposażone w solidniejsze podeszwy zapewniające lepszą przyczepność do nawierzchni pełnej niespodzianek, a dodatkowo izolują one także od niskich temperatur.
Zimowy trening – propozycje aktywności, których warto spróbować
Czy zimą trzeba rezygnować z aktywności? Nic z tych rzeczy! Sposobów na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz wykonanie treningu, który nie tylko dostarczy dużą dawkę endorfin, ale też sprawi, że starania o wymarzoną sylwetkę czy lepszą kondycję nie pójdą na marne jest naprawdę wiele.

Bieganie w zimie, narciarstwo, jazda na łyżwach, narty biegowe, snowaboard, nordic walking, trening na siłowni, crossfit, zumba, fitness – to tylko niektóre z ciężkiej do zliczenia ilości propozycji. Jeżeli w tym sezonie nie chcesz ograniczać się do znanych i sprawdzonych form treningu, to śmiało wypróbuj czegoś nowego – w końcu następna taka okazja trafi się dopiero za rok, a jeśli złapiesz bakcyla, to kolejnym razem będziesz już mógł pochwalić się innym zdobytymi umiejętnościami i szlifować te zupełnie nowe.
Zimą nie ma czasu na nudę, zwłaszcza, gdy pogoda dopisuje, a warunki chociażby na polskich i zagranicznych stokach narciarskich są wprost wymarzone!