W końcu postanowiłeś zrobić coś dla siebie i zadbać o poprawę kondycji, wzmocnienie mięśni lub też wysmuklenie sylwetki? Jeżeli pierwszy trening na siłowni dopiero przed Tobą i w Twojej głowie pojawia się wiele myśli i pytań bez odpowiedzi, to jesteś we właściwym miejscu.
W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci bowiem jak przygotować się do swojego pierwszego treningu siłowego, zdradzimy jak powinien wyglądać plan treningowy dla początkującego, a także udzielimy odpowiedzi na inne pytania, które zazwyczaj pojawiają się u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z regularnym uczęszczaniem na siłownię.
Pierwszy trening siłowy – jak się do niego przygotować?
Całą operację zacznij od skompletowania odpowiedniego stroju sportowego, który nie będzie ograniczał Twojej swobody ruchów i jednocześnie zapewni komfortowe oraz świeże warunki podczas treningu, gdy będziesz z siebie wylewać siódme poty. Powinien się on składać z oddychającej koszulki wykonanej z tkaniny odprowadzającej nadmiar wilgoci, spodni dresowych, legginsów bądź krótkich spodenek, a także zwiększających stabilność stóp butów treningowych wyposażonych w odpowiednią amortyzację. Niezbędnym elementem jest także bidon, który pomoże zadbać o prawidłowe nawodnienie oraz słuchawki, które wraz z ulubioną playlistą dodadzą Ci siły do działania.
Gdy wspomniany zestaw masz już gotowy, wówczas możesz przejść do przygotowywania planu treningowego dla początkującego sportowca przymierzającego się do rozpoczęcia ćwiczeń siłowych. Jeżeli nie masz kompletnie pojęcia, jak się do tego zabrać, to skorzystaj z pomocy trenera personalnego bądź też poniższych wskazówek.
Plan treningowy na siłownię dla początkującego: co powinien zawierać?
Zacznijmy od tego, że kardynalnym błędem każdego początkującego jest porywanie się z motyką na słońce, a więc wykonywanie zbyt zaawansowanych ćwiczeń w zbyt dużej ilości serii czy też o większej intensywności niż potrzeba. W ten bowiem sposób można nie tylko:
- zapewnić sobie kontuzje, przeciążenia/nadwyrężenia mięśni, ale też
- zniechęcić się do dalszych ćwiczeń obierając sobie zanadto ambitne cele.
Jak więc ułożyć odpowiedni plan na trening dla początkującego? Najlepiej zacząć od udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:
- Jaki jest cel moich treningów siłowych?
- Ile czasu w tygodniu jestem w stanie przeznaczyć na ćwiczenia?
- W jakim stanie jest moja kondycja fizyczna i psychiczna?
- Czy mam jakieś problemy zdrowotne, które mnie ograniczają?
Dopiero po wykonaniu takiego ”rachunku sumienia” można przejść do ustalania własnego planu treningowego dla początkującego uwzględniającego nie tylko odpowiedzi na powyższe pytania, ale też sugerowaną ilość jednostek treningowych w tygodniu, rodzaj stosowanego w ćwiczeniach siłowych obciążenia, a także intensywność ćwiczeń. Warto podkreślić, że niezbyt dobrą praktyką jest sugerowanie się planami treningowymi znajomych – wszak każdy organizm jest inny i to co dla jednych jest łatwe, drudzy mogą traktować w kategoriach dużego wyzwania ponad siły.
Jak utrzymać motywację do działania – trening siłowy dla początkujących bez tajemnic
Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu (zwłaszcza jeżeli zależy nam na spektakularnej przemianie, która wprawi wszystkich w osłupienie) jest wytrwałość. Co jednak zrobić, gdy pomimo usilnych starań efekty ćwiczeń siłowych nie są zadowalające i motywacja do działania z dnia na dzień jest coraz mniejsza? Istnieje co najmniej kilka sposobów na zaradzenie tego typu sytuacji!
Po pierwsze warto przyjrzeć się bliżej swojemu planowi treningowemu dla początkującego, gdyż to właśnie on może być winny danemu stanowi rzeczy, zwłaszcza jeżeli układałeś go samodzielnie nie korzystając z pomocy doświadczonego trenera personalnego. Jeżeli niemal codzienne wykonywanie tych samych ćwiczeń już Cię nudzi, to zgłoś to swojemu ”opiekunowi”, a ten z pewnością zaproponuje Ci jak go urozmaicić.
Do dalszej przygody z ćwiczeniami siłowymi z pewnością zmotywuje Cię także fakt, że z każdym kolejnym treningiem poczujesz, że stać Cię na dużo więcej niż dotychczas. Większe obciążenie przy wykonywaniu martwego ciągu, dłuższe wytrzymywanie w pozycji „deski” – to właśnie te symptomy będą najlepszym dowodem, że ciężka praca wkładana przez Ciebie w każdy trening bynajmniej nie idzie na marne i nie warto przedwcześnie się poddawać.