Jak planować trening na siłowni, aby osiągnąć swoje cele?

Sztanga

Chcesz pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów? Z dumą każdego dnia podziwiać efekty swojej ciężkiej pracy? Wyrzeźbić ciało, zwiększyć masę mięśniową lub tez po prostu zadbać o kondycję fizyczną? W każdym z wymienionych przypadków zapisanie się na siłownię będzie bez wątpienia dobrym  pomysłem, jednak aby Twoje starania nie poszyły na marne już od samego początku musisz zadbać o jedno…

O co chodzi? Oczywiście o odpowiedni plan treningowy na siłownię, który stopniowo będzie przybliżał Cię do osiągnięcia wymarzonego celu i udowodni, że ciężka praca wkładana we własny rozwój może przynieść zaskakujące rezultaty. Pojawia się jednak pytanie: jak stworzyć taki plan treningowy dla początkujących czy też średniozaawansowanych? Jeżeli Ty również się nad tym głowisz, to koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!

Dlaczego odpowiedni plan treningowy na siłownię jest tak ważny?

Uczucie dezorientacji podczas pierwszej wizyty na siłowni to norma u osób początkujących – mniej i bardziej intrygująco wyglądające maszyny do ćwiczeń, mnóstwo przycisków, ciężarów oraz innych osób, które postanowiły poświęcić kilkadziesiąt minut swojego cennego czasu na trening mogą wprowadzić w zakłopotanie. 

To właśnie wówczas na ratunek przychodzi plan treningowy na siłownię, który opracowany wraz z trenerem osobistym jest właściwie dopasowany do indywidualnych potrzeb, wymagań oraz obecnych możliwości kondycyjnych i siłowych, które z pewnością wraz z upływem czasu będą się zmieniać na lepsze. Dzięki z góry ustalonemu planowi działania poczucie zagubienia na siłowni będzie dla Ciebie kompletnie obce, a wymarzone efekty pojawią się szybciej niż myślisz.

4 pytania, które powinieneś sobie zadać układając plan treningu

  • Jaki jest cel moich ćwiczeń? 

Układając plan treningowy na siłownię powinieneś z góry określić swój cel i w zależności od tego czy chcesz rozbudować mięśnie, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej czy też wzmocnić swoją siłę oraz kondycję dopasować właściwe ćwiczenia, które przybliżą Cię do zamierzonego efektu końcowego.

  • Ile czasu jestem w stanie tygodniowo poświęcić na siłownię? 

Treningi na siłowni będą Twoją jedyną formą aktywności podczas każdego tygodnia? A może jedynie uzupełnieniem zupełnie innych zajęć sportowych takich jak np. treningi piłki nożnej, koszykówki czy bijącego rekordy popularności tenisa? W zależności od tego ile czasu w tygodniu masz zamiar poświęcić na ćwiczenia siłowe stwórz odpowiedni program ćwiczeń. Jeżeli z ciężarów i specjalistycznych maszyn masz zamiar korzystać od czasu do czasu, to najlepszym wyborem będzie plan treningowy na siłownię 3 dniowy.

  • Jaki jest mój poziom zaawansowania? 

Układając plan treningowy na redukcję czy też plan treningowy na masę powinieneś także uwzględnić swój poziom zaawansowania, a więc najprościej mówiąc doświadczenie jakie posiadasz. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej, to oczywiste jest to, że Twój plan treningowy będzie opierał się na zupełnie innych ćwiczeniach niżeli u osób, które ćwiczą już od wielu lat.

  • Czy ewentualne dolegliwości zdrowotne stwarzają jakieś ograniczenia?  

Na to jak będzie wyglądać plan treningowy na siłownię wpływa także rodzaj oraz ilość przebytych niegdyś kontuzji oraz problemy zdrowotne, gdyż mogą one nakładać na Ciebie pewne ograniczenia, których w trosce o własne bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie nie powinieneś bagatelizować.

Co musi zawierać plan treningowy? Siłownia bez tajemnic

Niezależnie od tego czy układasz plan treningowy dla kobiet czy mężczyzn musisz zadbać o to, aby zawierał on zestaw czytelnych informacji, które nie będą wzbudzać wątpliwości u osoby zamierzającej wprowadzić do swojej codzienności regularną aktywność fizyczną.

W planie treningowym na siłownię musi się więc znaleźć:

  • wykaz zalecanych ćwiczeń wraz z ich dokładnym opisem;  
  • ilość powtórzeń, które należy wykonać podczas treningu;
  • wskazówki dotyczące intensywności wykonywania poszczególnych ruchów;
  • długość odpoczynku pomiędzy kolejnymi seriami;
  • czas trwania całego treningu;

Odpowiedni plan treningowy dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych powinien także posiadać informacje dotyczące częstotliwości treningu, wraz z uwzględnieniem tego, jak istotną kwestią jest regeneracja oraz odpoczynek przywracające organizmowi siły niezbędne do działania.

Może Cię zainteresować