Posiłek przed treningiem jest niezwykle ważny dla sportowca, niezależnie od tego, jaką dyscyplinę uprawia. W trakcie każdej sesji ćwiczeniowej potrzebujemy nie tylko ogromnej ilości energii, ale też siły w mięśniach. Dlatego każdy uprawiający sport zastanawia się, co jeść, a czego nie jeść przed treningiem.
Czy nabiał jest dobrym pomysłem, a może śniadanie przed treningiem powinno obfitować w zupełnie inne składniki odżywcze? Dziś raz na zawsze ostatecznie rozwiejmy wątpliwości i odpowiemy na pytanie kiedy spożywać nabiał i czy produkty bogate w niego lepiej jeść przed czy po treningu?. Do lektury dzisiejszego wpisu zachęcamy wszystkich, którym zależy na widocznych i odczuwalnych efektach pracy nad poprawą swojej kondycji czy też wysmukleniem sylwetki.
Nabiał przed treningiem – co jeść przed siłownią?
Mleko, biały ser, produkty probiotyczne takie, jak jogurty, kefiry czy maślanki – na co dzień niezbędne źródło wapnia oraz dobrze przyswajalnego białka. Jak wiadomo te dwa składniki są konieczne do właściwego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy spożywać je zawsze po treningu, by zadziałać na budowę masy mięśniowej oraz regenerację. Wzmacnia to układ kostny, ale także mięśnie.
Jak natomiast sprawa wygląda przed treningiem? Czy warto jeść wtedy nabiał? Jeżeli masz ochotę na jogurt przed treningiem, to lepiej zastanów się dwa razy… Zarówno dietetycy, jak i sami sportowcy przekonują, że nie. Przede wszystkim spożyty przed wysiłkiem fizycznym nabiał, może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, przy których trudno będzie o efektywny i dobry trening. Pijąc mleko przed treningiem mogą pojawić się chociażby skurcze żołądka czy też nudności, a jak wiadomo tego typu objawy nie sprzyjają ćwiczeniom fizycznym. Wbrew mylnie krążącym opiniom białko nie jest więc kluczowym składnikiem, jaki powinniśmy spożywać przed ćwiczeniami.
Po jakie jedzenie przed siłownią lub innego rodzaju treningiem należy więc sięgnąć? Być może odpowiedź na to pytanie Cię zszokuje, ale w tym momencie o wiele ważniejsze są węglowodany! To właśnie węgle napędzają bowiem organizm do pracy i dostarczają niezbędnej siły do działania pozwalając na produkcję energii w mięśniach. Jeśli chodzi o nabiał, to zdecydowanie jest on lepszym pomysłem na posiłek po treningu, niż przed.

Badania naukowe – czy kefir przed treningiem zapewnia lepsze rezultaty?
Żeby nie być gołosłownym, sprawdzamy, co w temacie nabiału przed treningiem ma do powiedzenia nauka. Okazuje się, że również tutaj poddawana jest pod wątpliwość praktyka wskazująca na to, że spożywane białko przed treningiem zauważalnie wpływa na osiąganie lepszych wyników.
Badania dotyczące wchłanialności wapnia z nabiału oraz jego działania na efektywność sportowców przeprowadzono jakiś czas temu na kolarzach. Grupa wybrana nieprzypadkowo, bo to właśnie kolarze ze względu na konieczność utrzymywania niskiej wagi ciała, są mocno narażeni na ubytki w tkance kostnej. W dwóch podejściach młodzi zawodnicy mieli przeprowadzić na sobie intensywny trening – pierwszy po spożyciu bogatego w wapń posiłku, drugi po spożyciu posiłku ze śladową ilością wapnia. W obydwu przypadkach badany był poziom markerów odpowiedzialny za zwiększenie resorpcji tkanki kostnej. Wyniki pokazały, że w nieznacznym stopniu poziom markerów obniżył się właśnie w grupie po bezpośrednim spożyciu nabiału przed treningiem.
Badanie z udziałem intensywnie trenujących kolarzy jest więc jednym z najlepszych dowodów na to, że zdrowa przekąska taka jak jogurt przed treningiem czy letnie mleko przed treningiem bynajmniej nie mają zbawiennego wpływu na lepsze samopoczucie bądź większą ilość sił do działania.
Kefir przed treningiem? Lepiej o tym zapomnij!
Jak więc ostatecznie rozwiązać dylemat spożywania nabiału przed treningiem? Zdecydowanie na niekorzyść nabiału. Zarówno gdy trenujesz zawodowo, jak i przy amatorskich przygodach ze sportem, lepiej powstrzymać się przed zjedzeniem białego sera tuż przed wyjściem na trening. Niedobory wapnia oraz białka zostawmy na posiłki potreningowe!
Po intensywnym wysiłku możesz śmiało zdecydować się na produkty takie jak nabiał, jajka, ryby, chude mięso, które są bogate w zawartość EAA (w tym również leucyny). Dzięki optymalnej podaży nabiału zadbasz o uzupełnienie cennych składników odżywczych, zapewnisz mięśniom optymalne warunki do regeneracji (dzięki obniżeniu procesów katabolicznych w organizmie), a także zauważalnie przyspieszysz proces redukcji nadprogramowych kilogramów.