Psychologia sportu: Jak mentalność wpływa na wyniki?

Do osiągania coraz lepszych wyników i pokonania czających się za plecami konkurentów czyhających na każde, choćby najmniejsze potknięcie sama siła oraz budowana przez lata i wzmacniana kondycja fizyczna nie wystarczą. Niemniej istotnym składnikiem każdego sukcesu jest silny mental, a więc zdrowie psychiczne, które ma znacznie większy wpływ na jakość treningów, wydajność podczas ćwiczeń oraz sprawność w najważniejszym momencie niż komukolwiek mogłoby się to wydawać.

Jaką rolę odgrywa psychologia w sporcie i dlaczego mentalnośćjest jedną z najważniejszych kwestii o jakie powinna zadbać każda osoba czynnie uprawiająca sport, niezależnie od tego czy zajmuje się nim profesjonalnie czy ćwiczy dla własnej przyjemności? Po lekturze tego wpisu całkowicie zmienisz swoje podejście!

Psychologia w sporcie: co oznacza ten termin?

Choć jeszcze kilka lat temu tylko najlepsi zawodowi sportowcy korzystający z całego sztabu specjalistów przywiązywali wagę do regularnej pracy z psychologiem sportu, to obecnie ciężko byłoby komukolwiek wyobrazić sobie sytuację, gdy zawodnik, którego poczynania śledzi z uwagą niemal cały świat nie ma w swoim najbliższym otoczeniu osoby, która mogłaby mu pomóc ze zdrowiem psychicznym.

Wszechobecna presja, wymagania trenerów, kibiców oraz własne, konieczność perfekcyjnego zarządzania czasem i przeznaczenia odpowiedniej jego ilości na trening, regenerację oraz realizację własnych planów – w takich warunkach bardzo łatwo o wyczerpanie i problemy z psychiką. Z tego też względu tak ważna jest właśnie psychologia w sporcie. Co kryje się za tym pojęciem? Już wyjaśniam.

Psychologia w sporcie to nic innego, jak dziedzina zajmująca się badaniem związku pomiędzy procesami psychicznymi a działaniem związanym z uprawianą półzawodowo (bądź zawodowo) aktywnością fizyczną. Koncentruje się ona na zrozumieniu funkcjonowania umysłu sportowców i zoptymalizowaniu mechanizmów jego działania w taki sposób, aby był on w stanie efektywnie poprawić swoje wyniki.

To właśnie dzięki psychologii w sporcie zawodowcy uczą się nie tylko radzić sobie ze stającymi na ich drodze trudnościami, ale też rozwijają zdrowe nawyki, opanowują samoregulację emocji i zwiększają swoją ogólną satysfakcję płynącą z uprawiania sportu, co pozytywnie wpływa także na motywację do działania.

Dobra mentalność a wyniki w sporcie – czy aspekt mentalny ma tutaj jakiekolwiek znaczenie?

Odpowiadając na zadane w tytule akapitu pytanie: Oczywiście! Liczne badania naukowe dowodzą, że właściwa mentalność może pomoc zawodowym sportowcom w wielu różnych obszarach i to właśnie od niej często zależą wyniki, o których zaważają dosłownie ostatnie sekundy każdego pojedynku.

Trening poprawiający mentalność:

  • pomaga kontrolować poziom stresu i pozwala lepiej panować nad emocjami,
  • poprawia skupienie uwagi,
  • rozwija pozytywne myślenie i pewność siebie,

Jeżeli więc kiedykolwiek zdarzy Ci się zwątpić w Twoje możliwości oraz umiejętności, to pamiętaj o dwóch kwestiach: gorsze chwile mają nawet najlepsi sportowcy, a dzięki samozaparciu i wierze we własne umiejętności jesteś w stanie przekroczyć znacznie więcej granic niż mogłoby Ci się wydawać.   

Może Cię zainteresować