Obowiązkowy etap przed każdym meczem piłki nożnej, koszykówki, tenisa czy wyścigiem lekkoatletycznym, podczas którego mierzą się ze sobą najlepsi zawodnicy z całego świata? Jeżeli oglądasz w telewizji transmisje najważniejszych (i największych) wydarzeń sportowych, to z pewnością nie umknął Ci fakt, że każdy profesjonalny sportowiec przed ”wejściem na scenę” i zaprezentowaniem się tysiącom kibiców znajduje czas na obowiązkową rozgrzewkę.
Dlaczego więc praktyka typowa dla zawodowców posiadających znacznie większe doświadczenie w poszczególnych dyscyplinach sportowych jest bagatelizowana przez amatorów? Traktowanie rozgrzewki po macoszemu jest jedną z najgorszych, możliwych praktyk i udowodnimy Ci to w dzisiejszym wpisie. Dlaczego rozciąganie jest tak istotne, jak zadbać o zwiększoną mobilność ciała i jak robić to prawidłowo? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Elastyczność i siła – dlaczego są tak ważne?
Chcesz przekraczać kolejne granice, osiągać coraz lepsze wyniki i czuć dumę po każdym ukończonym treningu? Mamy dla Ciebie jedną radę: zacznij intensywnie pracować nad poprawą mobilności oraz własnej siły!
To bowiem właśnie od tych dwóch czynników zależy nie tylko wydajność treningowa, ale też odporność na bolesne w skutkach kontuzje czy płynność ruchu nie tylko podczas ćwiczeń, ale również na co dzień. Doskonale zdają sobie z tego sprawę najwięksi sportowcy świata, którzy wiedzą, że elastyczne i silne mięśnie są absolutną podstawą jeżeli marzy się o zadowalających wynikach.
Lepsza mobilność uzyskana przez regularne rozciąganiejest także gwarantem dobrego samopoczucia, utrzymania prawidłowej postawy ciała, a także zdrowego organizmu, dlatego też powinny o nią zadbać nie tylko osoby czynnie uprawiające sport, które nie wyobrażają sobie tygodnia bez choćby kilku treningów…
Jak poprawić mobilność i elastyczność?
Korzyści płynące ze zwiększenia mobilności mówią same za siebie – warto znaleźć choćby kilka minut na rozciąganie ciała przed wysiłkiem o zmiennej intensywności, podczas którego angażowane będą do pracy różne grupy mięśni.
Jak robić to dobrze? Istnieje co najmniej kilka sposobów na zwiększenie elastyczności i możemy wymienić wśród nich m.in.:
- dynamiczne ćwiczenia mobilizacyjne,
- regularne ćwiczenia rozciągające,
- techniki relaksacyjne.
Przykładowe ćwiczenia na zwiększenie zakresu ruchu w stawach – taki trening poprawi Twoją mobilność
Wiesz już dlaczego rozciąganie przed oraz po każdym treningu jest tak istotne, przejdźmy więc do nie mniej frpującej kwestii, a więc przykładowych ćwiczeń za pomocą których efektywnie można zwiększyć swoją mobilność. Jeżeli wydaje Ci się, że wykonanie takowych wykracza daleko poza Twoje możliwości, to nawet nie wiesz, jak bardzo jesteś w błędzie. Mało tego, niektóre z przedstawionych poniżej ćwiczeń zapewne doskonale znasz!
Jak najłatwiej można zwiększyć własną mobilność? Tutaj z pomocą przychodzi specjalnie dedykowany trening mobility, który może przybierać rozmaite formy – od zestawionych ze sobą pozycji typowych dla jogi, przez rolowanie, a więc samodzielny masaż z wykorzystaniem specjalnie dedykowanego wałka poprawiającego mobilność i regenerację potreningową, aż po ćwiczenia z gumami oporowymi, taśmami czy jedną z najnowszych praktyk jaką jest vodoo flossing.
Do powyższej listy możemy dodać medytację i naukę prawidłowego oddychania sprzyjające zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz stresu, a także dbanie o zachowanie prawidłowej postawy ciała i ergonomii na co dzień, które wbrew pozorom również mają wpływ na poprawę zakresu ruchu w stawach.