Na czym polega joga?

kobieta w czarnym topie i czarnych legginsach ćwicząca jogę

W dzisiejszym zabieganym świecie zdominowanym przez obowiązki zawodowe i rutynę, coraz więcej osób decyduje się włączyć aktywność fizyczną do swojego stylu życia, poszukując swego rodzaju odskoczni od monotonii. Poprawa kondycji, lepsze samopoczucie i utrata nadprogramowych centymetrów w pasie, to tylko niektóre zalety płynące z regularnego uprawiania sportu. Wśród wielu dyscyplin i form treningowych, na szczególne wyróżnienie zasługuje joga. Ta wyjątkowa forma aktywności przyszła do nas ze Wschodu i wciąż, jest zjawiskiem stosunkowo młodym.

Co to jest joga?

Joga jest jednym z kilku popularnych na świecie systemów filozoficznych, które przez wiele wieków pomagały człowiekowi osiągnąć równowagę życiową. Wywodzi się z Indii i jest jedną z najstarszych technik samodoskonalenia, która łączy w sobie trening ciała i ducha. Mimo krążących w sieci i mediach krzywdzących opinii, nie jest żadną religią i nie ma w niej niczego złego. To sposób pracy z ciałem i umysłem, która pozwala na pogłębianie własnych umiejętności, neutralizowanie stresu, przełamanie własnych ograniczeń i głębokie wyciszenie. Joga kojarzy się głównie z medytacjami, ale skupia się również na ćwiczeniach oddechowych i fizycznych, pozwalających wzmocnić nasze ciało. Można ją praktykować każdego dnia, a pierwsze efekty przyjdą bardzo szybko. Istotną kwestią jest jednak systematyczność i właściwa technika oddechu, gdzie w zasadzie wykorzystujemy tylko górną część płuc, co nie jest trudne i można się tego spokojnie nauczyć. Joga pomaga również poprawić zdolność koncentracji i wyciszyć umysł. Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają czegoś nowego i chcą połączyć rozwój duchowy z rozwojem fizycznym.

kobieta ćwicząca jogę na plaży

Ashtange joga i Kundalini joga – najpopularniejsze style

Decydując się na rozpoczęcie treningów jogi, warto skorzystać z oferty klubów sportowych lub wyspecjalizowanych w tej dziedzinie trenerów, by zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Informacje z pierwszej ręki, w połączeniu z pokazem umiejętności i dyskusją z zainteresowanymi, pomoże z pewnością rozwiązać wiele wątpliwości i uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania w stylu „Czy to może być dla mnie?” Można również wybrać się na dzień otwarty na siłownię czy do klubu, które oferują zajęcia z jogi i spróbować swoich sił pod okiem profesjonalnego instruktora. Inną opcją jest posiłkowanie się specjalistyczną literaturą i filmami instruktażowymi dostępnymi w sieci. To pozwoli nam odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań, czy wolimy ćwiczyć sami w domu czy w większej grupie w fitness klubie. Joga dzieli się na kilka stylów, dzięki czemu możemy wybrać idealny dla siebie. Ból kręgosłupa, spora nadwaga, lub różne kontuzje nie dyskwalifikują nas w tej dyscyplinie, a jedynie stwarzają nowe możliwości modyfikacji ćwiczeń. Warto zastanowić się także, czego od jogi oczekujemy, co zdecydowanie ułatwi nam znalezienie dobranie odpowiedniego stylu ćwiczeń.

Ashtanga i Kundalini – najpopularniejsze style jogi

Jeśli stawiamy na kondycję i rozwój fizyczny, możemy wybrać dynamiczną Ashtangę – składa się z sześciu określonych serii asan (czyli pozycji), których kolejność i forma wygląda zawsze tak samo. Każdy ruch wykonuje się w pewnej synchronizacji z oddechem, płynnie przechodząc do kolejnych pozycji. Szukając stylu, który pomoże w rozwoju duchowym i będzie pogłębioną praktyką medytacji, ciekawą propozycją będzie chociażby Kundalini joga. To styl nastawiony przede wszystkim na pracę z oddechem i rozbudzanie energii zgromadzonej u podstaw kręgosłupa. Często wykorzystuje się w niej mantry – powtarzane wersy i zdania mające na celu skupienie uwagi. Wymienione wyżej, to tylko podstawowe style jogi, które na przestrzeni wielu lat cieszyły się największą popularnością. Istnieje wiele specjalistycznych systemów, opracowanych przez doświadczonych nauczycieli i trenerów, z którymi możemy się zaznajomić i dopasować do indywidualnych potrzeb. Joga może być ciekawą przygodą, która pomoże oderwać się od rutyny i codziennej monotonii, a co więcej – osiągnąć równowagę ciała i umysłu.

Może Cię zainteresować