Kiedy powinniśmy brać suplementy diety?

suplementy diety

Suplementy – niezbędne zapotrzebowanie czy modny dodatek? Obecnie spotykamy się z nimi coraz częściej – w aptekach, supermarketach i drogeriach. Niektórzy są wręcz od nich uzależnieni, stosując coraz to bardziej wymyślne połączenia witamin na każdą bolączkę. Na co warto zwrócić uwagę, kupując opakowanie nowych suplementów? Co stosować i z czym, aby dawkowanie miało najlepszy skutek? O tym przeczytasz poniżej.

Suplementy – wszyscy o nich mówią, ale… czym tak naprawdę są?

Wiele osób podczas złego samopoczucia myśli, że to kwestia pewnych niedoborów, które od razu należy uzupełnić. Ogromna ilość reklam, wmawia nam, że po zażyciu jednej tabletki zarówno ból, jak i złe samopoczucie znikną jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki. Jednak życie to nie reklama, a suplementy nie działają w mgnieniu oka.

Warto zwrócić uwagę na to, czym są suplementy. Najprościej pisząc, są to witaminy i minerały, które możemy przyjąć w czasie wzmożonej aktywności fizycznej, jak i umysłowej. W momencie, kiedy stres jest znacznie większy, niż zazwyczaj, a także w sytuacji, gdy po zrobieniu odpowiednich badań wykryto, że dieta nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych.

Suplementy mają za zadanie uzupełnić brakujące zapotrzebowanie na witaminy, a nie całkowicie zastąpić wartości dostarczane w codziennej diecie. Dodatkowo, witaminy, które pochodzą z pożywienia są dużo łatwiej przyswajalne, niż te, które są zawarte w suplementach.

Kiedy stosować suplementy i z czym je łączyć?

Witaminy najlepiej jest przyjmować w pożywieniu – wtedy należy zwracać uwagę na to co jemy i w jakich ilościach, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wartości odżywczych. Jednak w trakcie zwiększonej wydajności organizmu (fizycznej, a także psychicznej) lub w przypadku ciąży warto dodatkowo wspomóc się dawką witamin.

Ważne jest, aby suplementów nie stosować na pusty żołądek. Przez taką nieuwagę możesz uszkodzić śluzówkę i sprawisz, że witaminy po prostu się nie wchłoną. Najpierw zjedz śniadanie, dopiero później połknij wybraną witaminę.

  • Nie zażywaj witamin przed snem, bowiem niektóre z nich (głównie z grupy B) mają działanie pobudzające, gdzie w konsekwencji możesz mieć problemy z zaśnięciem.
  • Witamina D produkowana jest głównie w okresie letnim, dlatego w czasie od września do kwietnia warto dodatkową ją suplementować.
  • Witaminy A, D, E i K rozpuszczają i przyswajają się jedynie w obecności tłuszczów.
  • Nie łącz witaminy K i E – jedna odpowiada za krzepliwość krwi, druga przyniesie odwrotny skutek.

W przypadku osób trenujących najczęściej spotyka się suplementację odżywką białkową, która ma za zadanie w szybki sposób zapewnić wymagane zapotrzebowanie na białko – najczęściej po treningu, aby mięśnie dostały pokarm i energię do wzrostu. Jednak również w tym przypadku warto spróbować dostarczyć odpowiednią ilość białka w pożywieniu – jeśli nie uda się tego zrobić lub nie masz już pomysłu jak go przyjąć – wtedy warto sięgnąć po odżywkę białkową.

Stosuj je świadomie

Pamiętaj, że owszem, suplementy działają, ale najlepszy efekt przyniosą, gdy połączysz je z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną. Wtedy zarówno Twoje ciało, jak i umysł dostrzegą rezultaty – Ty będziesz bardziej energiczny, ciało nabierze jędrności, a umysł chęci do działania. Postaraj się dostarczać organizmowi najwięcej wartości odżywczych w pożywieniu – jeśli to się nie uda, dopiero wtedy sięgaj po dodatkowe suplementy, które służą uzupełnieniu wartości, a nie ich zastąpieniu!

Może Cię zainteresować