Trening w domu, na mieście, na siłowni. Rozciąganie, gimnastyka, fitness. Cardio i trening siłowy. Rozciąganie statyczne i dynamiczne. Ćwiczenia bez dodatkowego obciążenia, czyli te z wykorzystaniem masy ciała – jak widzisz propozycji na aktywność jest cała masa! Ostatnio coraz więcej słyszysz o kalistenice i nie masz pojęcia, czym jest ten rodzaj treningu? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Kalistenika, czyli co?
Nazwa tego treningu pochodzi z języka greckiego i oznacza połączenie słów „piękno” oraz „siła”. Łatwo więc wywnioskować, że oznacza pracę nad własną sylwetką, aby uzyskać piękno – nie tylko zewnętrzne, ale także wewnętrzne, które możesz osiągnąć za sprawą wewnętrznego spokoju i harmonii. Wszystko dzięki budowaniu własnej siły. Dlatego jest to taki rodzaj aktywności fizycznej, który polega na ćwiczeniach z wykorzystaniem masy własnego ciała. Nie potrzebujesz do niego dodatkowych narzędzi i obciążeń. Jakie są efekty kalisteniki? Ten sposób harmonijnego budowania sylwetki nie tylko pozytywnie wpływa na wzrost masy mięśniowej, ale i na koordynację ruchową, zwinność czy elastyczność.
Jakiego rodzaju mogą to być ćwiczenia? Są to przede wszystkim:
– pompki zwykłe i na poręczach,
– brzuszki,
– podciąganie na drążku,
– przysiady,
– unoszenie nóg w pozycji leżącej,
– wznosy bioder z leżenia na plecach,
– wykroki,
– deska (plank),
– elementy stretchingu.
Kalistenika – skąd pochodzi ten rodzaj treningu?
Już wiesz, że nazwa „kalistenika” wzięła się z języka greckiego. I tam również – w starożytnej Grecji i Rzymie – była początkowo stosowana. Skąd o tym wiadomo? Z relacji, która mówi, że spartanie przed bitwą pod Termopilami musieli się do niej odpowiednio przygotować. Podstawowym elementem był właśnie trening siłowy bez dodatkowych narzędzi, obciążeń czy przyrządów. Masę własnego ciała do treningu wykorzystywali również gladiatorzy, aby wzmocnić się przed walkami. Dzisiaj ten rodzaj aktywności nabiera nowego znaczenia i jest coraz częściej praktykowany.
Alternatywa siłowni
Nie lubisz treningów na siłowni i wolisz trenować samemu? Kalistenika z łatwością zastąpi Ci pełne sale fitness. Do tego nie są Ci potrzebne dodatkowe akcesoria, a trening możesz wykonać gdziekolwiek – w domu, w parku czy na mieście. Dlatego często nazywany jest formą street workout, czyli ćwiczeń wykonywanych w przestrzeni miejskiej. Ważne jest to, że to typ treningu FBW (czyli full body workout). Ćwicząc kalistenikę, wpływasz pozytywnie na mięśnie całego ciała, dzięki czemu kształtujesz piękno całej sylwetki.
Od czego zacząć?
Nie musisz odznaczać się wyjątkowa kondycją fizyczną, nie musisz również mieć wyraźnie zarysowanych mięśni, aby zacząć swoją przygodę z kalisteniką. Wystarczy rozpocząć od mniejszej ilości powtórzeń, które z czasem, systematycznie będą zwiększane. Tak, jak własny rozwój wymaga czasu, tak również budowanie siły i kondycji wymaga cierpliwości. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę od samego początku swojej przygody z tego rodzaju treningiem, to przede wszystkim prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń i precyzyjne ruchy. Tylko wtedy trening przyniesie oczekiwane rezultaty. Co jeszcze? Ważne jest to, aby nie zaczynać z grubej rury, czyli od ciężkich pompek czy podciągnięć. Jeśli Twoja forma jest początkująca, zacznij od prostych ćwiczeń typu brzuszki, skręty czy nawet rozciąganie. Nastaw się na dobrą zabawę – jeśli nie dajesz rady zrobić jednego ruchu, zamień go innym lub na początku zdecyduj się na jego łatwiejszą formę.
I przede wszystkim warto pamiętać, że nawet najcięższe ćwiczenia nie przyniosą efektów, gdy nie będą poparte zdrową i zbilansowaną dietą oraz odpowiednim nawodnieniem. Pamiętaj – trening czyni mistrza, a czas pozwoli Ci się nim stać.