Jaki rower elektryczny wybrać?

rower elektryczny

Pamiętasz te czasy, gdy każdy marzył o zwykłym, prostym rowerze i nawet te najbardziej klasyczne modele z odzysku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem? Okazuje się, że nawet wśród miłośników jazdy na jednośladach trendy się zmieniają, bo na przestrzeni ostatnich lat tradycyjne rowery zostały wyparte przez… nowoczesne rowery elektryczne.

Czy różni się rower elektryczny od dobrze wszystkim znanej klasyki i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni? Najbardziej pomocne informacje znajdziesz właśnie w poniższym wpisie!

Klasyka a nowoczesność – czym różni się rower elektryczny od tradycyjnego?

Po dłuższej przerwie w końcu zdecydowałeś się wrócić do jedego z Twoich ulubionych niegdyś sposobów spędzania wolnego czasu, ale ku Twojemu ogromnemu zaskoczeniu okazało się, że również rynek rowerów znacznie ewoluował i w sklepach można znaleźć nie tylko ciężką do zliczenia ilość modeli tradycyjnych, ale również rowerów elektrycznych? Zastanawiasz się na czym polegają najbardziej istotne różnice pomiędzy nieśmiertelną klasyką a nowoczesnym hitem sprzedażowym? Już śpieszymy Ci z odpowiedzią!

Mimo, że na pierwszy rzut oka mogą się wydawać identyczne, to jak to często bywa, w tym przypadku zastosowanie znajduje hasło „Diabeł tkwi w szczegółach”. Pierwszą (i zarazem najważniejszą) różnicę można dostrzec już dokładnie przyglądając się ramie roweru elektrycznego – to bowiem właśnie tutaj znajduje się jego najbardziej istotne elementy, a więc… bateria, silnik oraz (zazwyczaj) komputer. Wspomniane trio zapewnia bowiem bezcenną asystę każdemu rowerzyście pragnącemu rozwijać jeszcze większe prędkości i osiągać lepsze wyniki podczas jazdy na ukochanym jednośladzie.

Kolejną różnicą jest bardziej zaawansowana mechanika w rowerze elektrycznym, która wymaga nie tylko zupełnie innego, ale też naprawdę (!!) regularnego serwisowania. W przeciwnym razie rower, na którego wydasz co najmniej kilka (kto wie być może nawet kilkadziesiąt) tysięcy złotych szybko straci swoją funkcjonalność.

A skoro o funkcjonalności mowa… pisząc o różnicach pomiędzy rowerem tradycyjnym a elektrycznym nie sposób jest nie wspomnieć o sposobie ich działania. O ile w przypadku klasyki to  jak zasilany jest rower jest dość oczywiste, o tyle w przypadku roweru górskiego elektrycznego mechanizm bynajmniej nie opiera się tylko na sile własnych nóg. Dzięki zastosowanemu silnikowi w dowolnie wybranym momencie podczas jazdy na rowerze możesz uruchomić asystę i przejść na elektryczne wspomaganie, które sprawi, że będziesz wkładać znacznie mniej wysiłku w jazdę na rowerze i nawet się nie spocisz.

Wady i zalety rowerów elektrycznych: czy warto w nie zainwestować?

Choć powyżej opisane cechy charakterystyczne rowerów elektrycznych sprawiają, że mogą się one wydawać wprost idealnym środkiem przeznaczonym do przemieszczania się od punktu A do punktu B, to również w przypadku składnego roweru elektrycznego (oraz każdego innego) można mówić o kilku istotnych minusach. Zacznijmy jednak od zalet jakimi mogą się one pochwalić.

Zalety rowerów elektrycznych

  • niski koszt eksploatacji;  
  • możliwość szybszego przemieszczania się;
  • odciążenie rowerzysty;
  • rozwiązanie eco-friendly nie emitujące spalin;
  • kilka poziomów wspomagania, które można dopasować do własnych preferencji podczas jazdy;

Wady rowerów elektrycznych

  • wysoka cena;   
  • znacznie większa waga niżeli w przypadku rowerów tradycyjnych;
  • uzależnienie od żywotności akumulatora;
  • konieczność ładowania;
elektryczny rower

Jak wybrać odpowiedni rower elektryczny? 5 najważniejszych wskazówek  

Rodzaj

Od czego zacząć poszukiwania wymarzonego modelu roweru elektrycznego? Najlepiej od określenia jego głównego przeznaczenia, a więc tego do jakiego celu będzie Ci on służył. Czy wybrany rower zastąpi Ci dotychczasowe środki transportu, będzie służył do rekreacyjnych wycieczek, jazdy po nierównych i pełnych niespodzianek nawierzchniach, a może transportowania paczek?

W zależności od odpowiedzi na to pytanie możesz wybrać rower elektryczny:

  • miejski;
  • crossowy;
  • górski;
  • składany;
  • cargo;

Akumulator

Gdy główne przeznaczenie roweru masz już ustalone, pora przejść do kolejnej kwestii, a więc przyjrzenia się modelowi zastosowanego akumulatora w rowerze. To bowiem właśnie od pojemności tego elementu zależy to, jak daleko uda Ci się zajechać na rowerze i przez ile czasu będzie on w stanie zaproponować Ci swoją asystę. Im będzie on większa, tym lepiej – choć to oczywiście może także przełożyć się na podwyższenie ceny w jakiej znajdziesz rower elektryczny.

Wielkość ramy i rozmiar kół

Tak jak w przypadku roweru tradycyjnego, także wielkość ramy w rowerze elektrycznym dobiera się odpowiednio do wzrostu jego przyszłego użytkownika. Jeżeli natomiast chodzi o rozmiar kół, tutaj wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji – pamiętaj jednak, że im więcej cali mają koła, tym lepiej się one toczą i są w stanie zmierzyć się nawet z najbardziej wymagającymi, nierównymi nawierzchniami, na których klasyczny rower już dawno by poległ i odmówił posłuszeństwa.

Silnik

Im wyższa będzie jego klasa, tym lepiej – wszak to właśnie zamontowany w rowerze elektrycznym silnik odpowiada nie tylko za efektywność jazdy, ale także ogólne zadowolenie z użytkowania jednośladu. Jak się błyskotliwie domyślamy istotne będą dla Ciebie obie te kwestie.

Hamulce

Bezpieczeństwo własne (oraz innych uczestników ruchu drogowego) oczywiście również odgrywa kluczową rolę także w przypadku rowerów elektrycznych. Z tego też względu przeglądając dostępne propozycje warto zapoznać się dokładnie z ich specyfiką i przyjrzeć się chociażby temu w jaki rodzaj hamulców zostały one wyposażone. Na rynku znaleźć można bowiem rower elektryczny z hamulcami hydraulicznymi, bębnowymi, V-Break, a także dwu oraz czterotłoczkowymi.

Może Cię zainteresować