Czy drzemka w ciągu dnia jest korzystna dla zdrowia i poziomu naszej energii?

sen - drzemka

W ciągu dnia często masz ochotę się zdrzemnąć i kilka razy niemal już zaryzykowałeś, ale przed drzemką powstrzymała Cię wizja ewentualnych konsekwencji Twojej decyzji? Takich osób, jak Ty jest znacznie więcej, a specjaliści jednogłośnie przyznają, że drzemka w ciągu dnia jest… no właśnie: dobrym czy złym pomysłem?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule, którego lekturę polecamy wszystkim. Nie tylko śpiochom, którzy wychodząc rano z domu niemal odliczają godziny do ponownego spotkania z ukochanym łóżkiem.

Drzemka w ciągu dniu – przeciwnik efektywności czy dobra praktyka?

Życie w ciągłym biegu, duża ilość obowiązków oraz brak czasu dla siebie – nic dziwnego, że w takich warunkach zdecydowana większość społeczeństwa boryka się z chronicznym niewyspaniem oraz zmęczeniem. Czy można temu zaradzić? Jak najbardziej – istnieje kilka skutecznych sposobów na odprężenie, poprawę koncentracji oraz zwiększenie motywacji niezbędnej do działania, a jednym z nich jest właśnie… drzemka.

Tak, dobrze przeczytałeś – specjaliści zgodnie przyznają, że drzemka po obiedzie może efektywnie wpłynąć na poprawę działania ludzkiego organizmu, nie bez powodu przecież leżakowanie jest obowiązkowym elementem dnia w każdym przedszkolu. Drzemka w ciągu dnia nie jest jednak bynajmniej zarezerwowana tylko dla najmłodszych.

Z pozytywnego wpływu drzemki doskonale zdają sobie sprawę również właściciele mniejszych oraz większych przedsiębiorstw, którym zależy na tym, aby zatrudnieniu pracownicy, jak najlepiej wykonywali swoje obowiązki. Choć być może w polskich realiach byłoby ciężko wyobrazić sobie (a co dopiero) znaleźć pracodawcę, który zapisałby w regulaminie obowiązkową popołudniową drzemkę dla każdej osoby pracującej w danej firmie, to chociażby w Chinach odpoczynek w pracy jest nie tylko społecznie akceptowalny, ale też wręcz gwarantowany przez tamtejszą konstytucję. Godnego naśladowania zachowania nie trzeba jednak szukać wyłącznie w Azji – również nasi europejscy przyjaciele, a konkretniej mieszkańcy Włoszech oraz Hiszpanii ochoczo korzystają z popularnej w tamtejszych regionach sjesty.

sen

Drzemka po obiedzie: dlaczego warto ją sobie uciąć?

Zacznijmy od tego, że jeśli w okolicach godziny 14:00 bądź 15:00 zaczynasz odczuwać zmęczenie, to jest to jak najbardziej normalne – to bowiem właśnie w tym przedziel czasowym osoby, które wstają wcześnie rano muszą zmierzyć się ze spadkiem produktywności, pogorszoną koncentracją oraz zmęczeniem objawiającym się np. poprzez dyskretne ziewanie.

To właśnie wówczas warto zdecydować się na krótką drzemkę, która przywróci niezbędne do pracy i kontynuowania swojego dnia zasoby energetyczne i dostarczy organizmowi większą ilość adrenaliny oraz noradrenaliny.

Wśród niewątpliwych zalet drzemki możemy wymienić także:

  • poprawę jakości snu – badania dowodzą, że drzemka pomiędzy 13 a 15 może mieć niebagatelny wpływ na poprawę jakości snu, śpiąc kilka minut w ciągu dnia możesz więc znacznie lepiej się wysypiać i mieć więcej siły do działania;
  • lepszy nastrój oraz zwiększoną koncentrację –  dodatkowe kilka minut spania w trakcie każdego dnia nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ale też poprawi koncentrację
  • poprawę pracy hormonów – to zaleta szczególnie ważna dla osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi (np. chorujących na cukrzycę typu 1 czy tych, u których nieprawidłowo pracuje tarczyca);
  • lepszą sprawność motoryczną;
  • obniżenie poziomu stresu i lepszą pracę mózgu – natłok przydzielonych zadań może prowadzić do przewlekłego stresu, a to nie jest dobry pomysł dla żadnego organizmu niezależnie od jego wieku. Działanie obniżające poziom stresu ma m.in. właśnie popołudniowa drzemka;
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia jednej z wielu chorób cywilizacyjnych – właściwa ilość snu pomoże Ci także zmniejszyć ryzyko zawału serca, nadciśnienia oraz wystąpienia innych chorób cywilizacyjnych;

Ile powinna trwać drzemka?

Aby jednak wszystkie powyższe zalety miały szansę faktycznie stać się rzeczywistością, musisz zadbać o przestrzeganie zwłaszcza jednej, kluczowej zasady, a mianowicie… czasu trwania drzemki. Jaka powinna być długość drzemki? Wartościowa i niezaburzająca rytmu dobowego drzemka w ciągu dnia powinna mieścić się w przedziale od 10 do 30 minut dziennie.

Wydaje Ci się, że to zbyt krotki czas, aby odpocząć? Niekoniecznie! Śpiąc dłużej niżeli maksymalne, zalecane 30 minut w ciągu dnia nie tylko osłabiasz swój organizm, ale też sam przyczyniasz się do tego, że Twój sen wieczorny będzie znacznie gorszy. Przymierzając się do w pełni zasłużonej, poobiedniej drzemki warto zadbać także o odpowiednie warunki, bez których może być ciężko Ci zasnąć. Aby sen był efektywny i (co niemniej ważne) zdrowy zadbaj o właściwy klimat – pomieszczenie powinno zostać skutecznie przyciemnione i wygłuszone, a materac, na którym będziesz odpoczywać odpowiednio dobrany do Twoich indywidualnych preferencji i jednocześnie zdrowy dla kręgosłupa. Jeżeli kiedykolwiek spałeś na niewygodnym łóżku, to z pewnością doskonale wiesz o co chodzi.

Może Cię zainteresować