Jak zmienić nawyki żywieniowe?

warzywa w miseczkach

Gorsze samopoczucie, mniej siły do działania, zmęczenie, osłabienie organizmu oraz podatność na infekcje, to tylko niektóre z konsekwencji nieprawidłowej diety, w której brak jest dostatecznej ilości witamin, minerałów oraz mikro i makroelementów mających ogromny wpływ na nasz organizm.

Jak więc doprowadzić do całkowitej zmiany nawyków żywieniowych i tym samym zadbać o własne zdrowie? Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym poprawisz swoje nawyki żywieniowe.

Zacznijmy od tego, że zmiana nawyków żywieniowych (zresztą tak jak każda inna zmiana) wymaga regularności, systematyczności, chęci do zmiany oraz motywacji – tylko z tak skomponowanym zestawem możesz mieć pewność, że Twoje starania nie pójdą na marne i ich efekty będą widoczne gołym okiem. Oczywiście nikt nie zaleca Ci drastycznego odrzucenia wszelkich niezdrowych przekąsek czy też przetworzonej żywności na raz i wymianę ich na codzienną porcję sałatki. O wiele lepszym rozwiązaniem niż odmawianie sobie za jednym razem wszystkich przyjemności, jest systematyczne odrzucanie kolejnych niezbyt zdrowych pozycji i zastępowanie ich zdrowszymi odpowiednikami, co po upływie czasu stanie się po prostu nawykiem.

Zaskakująco różnorodna zdrowa dieta

Jeśli zdrowe odżywianie kojarzyło Ci się dotąd tylko i wyłącznie z nudnymi daniami, które nie mają ani wyglądu, ani też smaku (nie wspominając już o przyprawach), to jak najszybciej o tym zapomnij. Zdrowe odżywianie to nie tylko brokuły na parze i marchewka z indykiem, ale znacznie większa różnorodność, która pozwoli Ci odkrywać zupełnie nieznane dotąd smaki.

Kochasz kuchnię tajską, chińską lub hiszpańską? A może nie wyobrażasz sobie swojego życia bez potraw rodem ze słonecznej Italii i obawiasz się, że w związku ze zmianą nawyków żywieniowych będziesz zmuszony z nich zrezygnować? Nic bardziej mylnego! Dzięki niemal nieodczuwalnym zmianom, które sprawią, że poszczególne dania będą nieco bardziej zdrowe będziesz w stanie wciąż jeść ukochaną lasagne, jednak w jej zdrowszej wersji np. z dodatkiem pełnego żelaza szpinaku oraz pieczarek.

A skoro wspomnieliśmy już o diecie… pozwól, że zdradzimy Ci małą wskazówkę, która bez wątpienia przyda Ci się podczas cotygodniowych zakupów. Wybierając produkty żywnościowe koniecznie zwróć uwagę na ich skład – jeżeli lista elementów wchodzących w daną rzecz ciągnie się w nieskończoność i masz wrażenie, że niektóre znajdujące się na niej słowa widzisz po raz pierwszy, to jak najszybciej odłóż go z powrotem na półkę, gdyż jest to książkowy przykład mocno przetworzonego produktu. W zamian wybieraj raczej artykuły żywnościowe, które mają prosty i dobrze znany Ci skład – Twój organizm, waga oraz samopoczucie na pewno Ci podziękują.

Zdrowe nawyki żywieniowe – jakich składników lepiej jest unikać?

Mimo, że najbardziej popularne produkty zazwyczaj zawierają te same, bardzo popularne składniki, których obecność w żywności jest obecnie normą, to wcale nie jest to równoznaczne z faktem, że mają one dobry wpływ na ludzki organizm.

Przykładem takiego składnika jest m.in. cukier, który znajdziemy niemal dosłownie wszędzie – w słodyczach, chlebie, słonych przekąskach, przetworach, mleku roślinnym, a nawet w płatkach kukurydzianych. Jednak nie od dziś wiadomo, że jest to cichy zabójca, który nie powinien być spożywany w nadmiarze, a już zwłaszcza w słodyczach. Jednak wcale nie oznacza, to że musimy się go absolutnie wystrzegać  – jeżeli masz ochotę na coś słodkiego sięgnij raczej po owoce takie jak maliny, jagody, truskawki czy pomarańcze, które są naturalnym źródłem witamin, a także zawierają jak najbardziej odpowiednią ilość cukru, która na pewno Ci nie zaszkodzi.

Zadbaj o regularność spożywanych posiłków  

Odpowiednio zbilansowany i smaczny posiłek nie tylko odpowiednio Cię nasyci, ale również dostarczy Ci sił, które bez wątpienia przydadzą Ci się w ciągu dnia. Niestety jednak często się zdarza, że na skutek nadmiaru obowiązków, nieoczekiwanych problemów oraz różnych innych sytuacji zapominamy o regularności posiłków i zamiast zjeść np. zdrowe drugie śniadanie z razową tortillą po brzegi wypełnioną warzywami, sięgamy raczej w biegu po croissanta i batonika, co skutecznie niweczy nasze działania mające na celu zmianę nawyków żywieniowych.

Dlatego też tak ważną czynnością jest regularne spożywanie posiłków, które dostarczają nam niezbędnej ilości składników energetycznych. Pamiętaj jednak by nie spożywać ich w pośpiechu – każdemu bowiem należy się chociaż 20 minut przerwy od obowiązków.

Nie zapominaj o śniadaniu!

Zmęczenie? Spadek kreatywności oraz efektywności w pracy? A czy przed wyjściem aby nie zapomniałeś zjeść śniadania? No właśnie! Jeżeli Ty również zaliczasz się do grupy osób, która od najmłodszych lat każdego dnia słyszała słowa „Tylko zjedz śniadanie!!”, jednak zawsze dziwnym biegiem okoliczności zawsze brakuje Ci na nie czasu, to najwyższa pora zmienić tą sytuację.

Zdrowe odżywianie to również śniadanie! Spożywając rano pełnowartościowy posiłek nie będziesz musiał martwić się o spadek poziomu glukozy we krwi, który ma niebagatelny wpływ właśnie na gorsze samopoczucie oraz rzutuje na pracę. Zamiast więc wybierać słodkie drożdżówki, fast food oraz batoniki mające za zadanie szybko dostarczyć organizmowi kalorie niezbędne do rozbudzenia się i gotowości na kolejny dzień, postaraj się każdego dnia zjeść pożywne śniadanie pełne witamin i minerałów.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Zmiana nawyków żywieniowych powinna również dotyczyć ilości posiłków spożywanych każdego dnia – jeżeli śniadanie jesz zwykle w biegu, a kolejnym posiłkiem jest dopiero obiad po powrocie z pracy, to już popełniasz kolosalny błąd. Zdrowa dieta, która dostarczy Ci niezbędnej ilości energii powinna opierać się bowiem na 4-5 posiłkach spożywanych mniej więcej co 3 godziny. Dzięki takiemu systemowi nie tylko unikniesz podjadania w ciągu dnia, ale również sprawisz, że Twój metabolizm będzie działał równo przez cały dzień i nic nie będzie w stanie go spowolnić.

Może Cię zainteresować