Dieta ketogeniczna – czy działa cuda?

Dieta ketogeniczna – czy działa cuda?

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach stanowi popularną metodę odchudzania spopularyzowaną przez gwiazdy Hollywood. Sposób ten polega na ograniczeniu spożywanych węglowodanów i zwiększeniu liczby produktów wysokotłuszczowych. System odżywiania bazujący na wysokiej podaży tłuszczów, średniej podaży białek i ograniczonej do minimum podaży węglowodanów wzbudza sporo kontrowersji. Dowiedz się więcej na temat ketozy i sprawdź, czy jest to dieta odpowiednia dla Ciebie.

Co to jest ketoza?

Niektórzy twierdzą, że dieta ketogeniczna to pierwotny sposób odżywiania człowieka. Wynika to z przekonania, że ludzie pierwotni nie jadali roślin, lecz pozyskiwali energię z tłustych mięs. Charakterystycznym elementem diety są niestandardowe proporcje poszczególnych makroskładników. Menu składa się w 75% z tłuszczów, w 20% z białek i w 5% z węglowodanów. Ketoza to stan metaboliczny, podczas którego organizm wykorzystuje to pozyskiwania energii tłuszcz nagromadzony w tkankach. Dzięki temu można doprowadzić do szybszego i efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej, dlatego dieta ketogeniczna cieszy się sporym zainteresowaniem osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę. Mamy tutaj do czynienia z zupełnie innym sposobem pozyskiwania energii niż w przypadku diety węglowodanowej, w przypadku której energia jest pobierana z glukozy. Co ciekawe, stan ketozy jest też od dekad wykorzystywany w medycynie jako metoda uzupełniająca leczenie i łagodzenie objawów napadów padaczkowych.

Dieta wysokotłuszczowa – po jakie rodzaje tłuszczów sięgać?

W diecie ketogenicznej kluczowe znaczenie ma nie tylko odpowiednia ilość tłuszczów, ale również źródło ich pochodzenia. Nie powinieneś ograniczać się wyłącznie do tłuszczów zwierzęcych. W jadłospisie warto uwzględnić też tłuste ryby zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz produkty roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, orzechy, migdały, awokado czy nasiona słonecznika.

Dieta ketogeniczna – jak zacząć?

Dieta wysokotłuszczowa ze względu na dość niestandardowe podejściu do podziału spożywanych makroskładników jest zaliczana do restrykcyjnych sposobów odżywiania. W trosce o bezpieczeństwo swojego organizmu nie powinieneś zmieniać nawyków żywieniowych zbyt drastycznie. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku metoda małych kroczków. Dzięki temu możesz uniknąć złego samopoczucia i niepożądanych dolegliwości ze strony organizmu. Początkowo możesz zacząć od proporcji 30% węglowodanów, 40% białka i 30% tłuszczów. Z każdym tygodniem możesz zmieniać proporcje w taki sposób, aby doprowadzić do maksymalnego ograniczenia węglowodanów. Efekty ketozy możesz poznać po różnych reakcjach organizmu. Jednym z objawów tego stanu jest zmniejszony apetyt.

Dieta niskowęglowodanowa – dla kogo?

Choć dieta ketogeniczna może przynieść wiele korzyści podczas odchudzania, nie jest to system żywieniowy, który można polecić każdemu. Takiego sposobu odżywiania powinny unikać przede wszystkim osoby, które borykają się z różnymi schorzeniami trzustki, wątroby i nerek.

Ketoza – przykładowy jadłospis

Jeśli zastanawiasz się, co jeść na diecie ketogenicznej, przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe menu na jeden dzień. W Internecie możesz znaleźć szereg ciekawych przepisów, które warto znać, by tworzyć smaczne i zdrowe potrawy z odpowiednimi proporcjami makroskładników.

Śniadanie

  • jajecznica z trzech jaj + tost pełnoziarnisty z masłem

Przekąska

  • 25 g pestek dyni

Obiad

  • kurczak z brokułami, olejem kokosowym i oliwkami

Podwieczorek

  • humus z marchewkami

Kolacja

  • grillowany łosoś z guacamole

Powyższy jadłospis może posłużyć Ci za inspirację. Dokładna zawartość menu musi być dopasowana do Twoich indywidualnych oczekiwań i zapotrzebowania kalorycznego.

Może Cię zainteresować