Osoby rozpoczynające przygodę z aktywnością fizyczną często zastanawiają się, czy pora treningu może mieć wpływ na efektywność ćwiczeń. Na przestrzeni lat wykonano wiele badań, które miały sprawdzić, w jaki sposób organizm reaguje na wysiłek o różnych godzinach. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów lub nabrać masy mięśniowe, poniżej znajdziesz garść cennych informacji.
Jak wybrać najlepszą porę na trening?
Bez względu na Twój cel treningowy, kluczowe znaczenie ma przede wszystkim systematyczność aktywności fizycznej. Regularne treningi z pewnością pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie Twojego organizmu poprzez zwiększenie ogólnej wydolności i poprawę koordynacji ruchowej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą też spowolnić proces starzenia. Jeśli chodzi o wybór najlepszej pory aktywności, wszystko zależy od rodzaju treningu. Jedne godziny lepiej sprawdzą się w przypadku treningu wytrzymałościowego, inne w przypadku treningu siłowego.
Trening odchudzający – kiedy najlepiej ćwiczyć?
Osobom borykającym się z nadprogramowymi kilogramami zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych w godzinach porannych. Rano metabolizm jest mocno pobudzony, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Poranny trening sprawia, że proces przemiany materii jest przyspieszony nie tylko podczas ćwiczeń, lecz jeszcze kilka godzin po zakończeniu aktywności. Pora ta jest zatem idealnym momentem na trening dla osób, które chcą spalić jak największą liczbę kalorii.

W kwestii posiłku przedtreningowego zdania są mocno podzielone. Jedni sportowcy uznają za najlepszy trening na czczo, inni proponuję zjedzenie lekkostrawnego posiłku, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej dawki energii do poprawnej realizacji programu treningowego. Warto pamiętać, że odchudzanie to nie tylko odpowiednio zaplanowany trening, lecz również zdrowa i zbilansowana dieta. Znaczenie ma zarówno kaloryczność jedzenia, jak i pora posiłków.
Trening siłowy – kiedy trenować?
Jeśli chcesz popracować nad rozbudową swojej muskulatury, specjaliści zalecają trening w godzinach wczesnopopołudniowych, czyli 13-15. Badania wykazują, że właśnie o tej porze jesteś w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał organizmu. Ciało jest już rozgrzane, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji. Ponadto naukowcy odkryli, że w wielu przypadkach trening w tych godzinach może zaowocować zredukowaniem łaknienia, co może stanowić zaletę dla osób, które mają tendencję do podjadania między posiłkami.
Dobra pora na trening wytrzymałościowy
Według naukowców moment największej wytrzymałości organizmu przypada na godziny 16-19. Wówczas metabolizm jest mocno pobudzony, co skutkuje dobrym przepływem krwi, stabilnym poziomem hormonów oraz dużą siłą mięśni. O tej porze temperatura ciała jest odpowiednia do intensywnego treningu, co ma kluczowe znaczenie dla osób chcących poprawić swoją siłę przy jak najmniejszym ryzyku kontuzji. Wieczorny trening może też pomóc zredukować poziom stresu, dzięki czemu będziesz łatwiej zasypiać, gwarantując sobie zdrowy i spokojny sen, który ma niebagatelne znaczenie dla właściwego funkcjonowania organizmu.