Sukcesy polskich zawodników na arenie międzynarodowej sprawiają, że coraz większa liczba osób nie tylko żywo interesuje się tenisem, ale również próbuje swoich sił w tym sporcie. Chcesz dołączyć do ich grona bądź też z uwagą (i zrozumieniem) obserwować poczynania naszych rodaków na najsłynniejszych turniejach? W takim razie to dobry moment aby zgłębić zasady gry w tenisa ziemnego lub też poprawić mylne wiadomości odnośnie tego jak się gra w tenisa.
Wszystkich fanów sportu zachęcam do lektury dzisiejszego wpisu, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego – sprawdź czy, aby na pewno wiesz wszystko
Tenis ziemny tak jak każdy inny sport rządzi się swoimi własnymi prawami, które przez lata wielokrotnie były zresztą modyfikowane. Obecnie obowiązujące zasady tenisa ziemnego są jednak niezmienne od 1882 roku, gdyż w międzyczasie wprowadzono jedynie niewielkie poprawki, które nie wpływają na istotę gry czy tez nie wyznaczają zupełnie nowych reguł odnośnie tego do ilu gra się w tenisa.
Zacznijmy od kwestii podstawowej, a więc tego jak wygląda pole do gry w tenisa ziemnego, a następnie przejdziemy do zasad tenisa, o których powinien wiedzieć każdy zawodnik oraz kibic śledzący z uwagą poczynania swoich idoli.
Kort tenisowy
To najprościej mówiąc specjalnie wydzielone pole do gry w tenisa w kształcie prostokąta o wymiarach 23,77 m długości x 8, 23 m szerokości (w przypadku gry 1 na 1) lub 10,97 m (gdy mowa o deblu oraz mikście). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami gry w tenisa ziemnego zaznaczone na korcie linie powinny mieć szerokość wynoszącą max. 5 cm (min. 2,5 cm), a sposób ich malowania uzależniony jest od rodzaju nawierzchni na jakiej znajduje się kort. Jeżeli jest to kort ziemny, wówczas maluje się je wapnem, jeżeli natomiast beton lub hala, to nanosi się je farbą.
Na samym środku umieszczona jest naprężona siatka, przez którą to tenisiści (bądź tenisistki) odbijają piłkę za pomocą specjalnie dedykowanej rakiety do tenisa ziemnego.

Piłka tenisowa oraz rakieta
Zasady w tenisie dotyczą również wymiarów rakiet oraz piłek przeznaczonych do gry w tymże sporcie. Jeżeli chodzi o długość, rakieta do gry w tenisa ziemnego nie może być większa niżeli 73,66 cm (rama + uchwyt), a jej szerokość powinna wynosić max. 31,75 cm. Zasady regulują także długość powierzchni oraz szerokość naciągu, która ma kolejno max. 39,37 cm i 29,21 cm. Powierzchnia rakiety do gry w tenisa zimnego musi być płaska z obu stron, tak aby piłka identycznie się od nich odbijała, a gęstość splotu strun ma być wszędzie dokładnie taka sama.
Średnica piłek tenisowych powinna mieścić się w przedziale 6,35 a 6,67 cm, a ich waga natomiast w graniach 56,7 g a 58,5 g.

Na czym polega gra w tenisa?
W przypadku tego sportu również mówimy o dwóch rywalizujących ze sobą zawodnikach (lub dwóch parach zawodników), którzy pragną zdobyć jak największą liczbę punktów i tym samym pokonać przeciwników korzystając z ich nieuwagi lub też własnych umiejętności.
Jeden ze znajdujących się na korcie zawodników jest serwującym, a drugi ma za zadanie skutecznie odebrać zagrywkę i nie dopuścić do tego, aby piłka upadła na ziemię. Po zakończeniu każdego gema role tenisistów (bądź tenisistek) się odwracają, co rozpoczyna się od serwisu zza tzw. linii końcowej, przy czym osoba odbierająca serwis zgodnie z zasadami w tenisie ziemnym może ustawić się w dowolnej części kortu po swojej stronie.
Jeżeli serwis zostanie prawidłowo wykonany, wówczas ma miejsce wymiana pomiędzy, która trwa do momentu aż, gdy któryś z zawodników dokona błędu, a więc nie odbije zagranej piłki bądź też zagra poza kort.
Każdy mecz tenisowy dzieli się na sety, a te dzielą się z kolei na gemy, który zostaje określony mianem zwyciężonego przez danego zawodnika wtedy, gdy wgra on co najmniej 4 akcje zachowując przy tym 2 piłki przewagi. Zwycięzcą setu jest ten, kto osiągnie przewagę w aż 6 gemach. Warto zaznaczyć, że zgodnie z zasadami gry w tenisa ziemnego ilość rozgrywanych setów uzależniona jest od rozgrywek – zazwyczaj rozgrywa się do dwóch bądź też 3 wygranych setów przez danego tenisistę.