Zasady gry w squash

Squash. Dużo o nim słyszałeś, widziałeś wiele klubów ze squashem, a w sieci spotkałeś się z wieloma pochlebnymi opiniami. Starasz się zdrowo odżywiać i prowadzić sportowy tryb życia, a może wręcz przeciwnie – szukasz dla siebie tej idealnej dziedziny, w której w końcu się odnajdziesz. Może to właśnie squash? Poznaj jego zasady i przekonaj się, czy to dla Ciebie.

Jak się przygotować do rozgrywki?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że gra w squasha przebiega między parą osób. Zatem najpierw dobrze znaleźć sobie kompana, który będzie chciał razem z Tobą próbować swoich sił w nowej dziedzinie sportu. Oprócz kompana wymagany jest również… sportowy strój, który nie będzie ograniczał ruchów oraz wygodne sportowe buty o jasnej, niebrudzącej podeszwie. Resztę (czyli rakietę do squasha oraz piłkę) zazwyczaj można wypożyczyć na miejscu.

Na czym polega squash?

W tym sporcie najważniejsza jest umiejętność reakcji, dedukcji i strategicznego myślenia. Polega na takim odbijaniu rakietą piłki o ścianę, aby w jak największym stopniu utrudnić współgraczowi ponowne jej odbicie. Warto zauważyć, że boisko do squasha ma ściśle określone wymiary i ograniczone jest przez linie autowe, serwisowe, pola serwisowe, ścianę przednią i boczną. Co ważne – linie nie wliczają się w pole gry w squasha.

Ważne słownictwo

Przed rozpoczęciem gry warto zapoznać się z podstawowym słownictwem. To znacznie ułatwi Ci porozumiewanie się i sprawi, że szybko się wkręcisz. Są to:

– LET, czyli powtórka zagrywki w przypadku nierozstrzygniętej piłki,

– STROKE, czyli przyznany punkt,

– pole serwisowe – miejsce, z którego gracz wykonuje serwis, musi się w nim znajdować przynajmniej jedna jego stopa,

– ściana przednia – to o nią powinna odbić się piłka do squasha,

– linia autowa – podczas serwisu piłka nie może jej przekroczyć.

Długość gry

Jak przebiega gra w squasha? Jeden mecz trwa do trzech wygranych setów. Kiedy set jest wygrany? Gdy zawodnik zdobędzie 11 punktów. W przypadku remisu wygrywa ten, kto zdobędzie 2 punkty przewagi. Między setami można zarządzić przerwę, jednak nie dłuższą niż 90 sekund. To jest czas na to, aby napić się wody, zmienić element stroju lub wymienić sprzęt do gry.

Pierwszy serwis

Zasady squasha wcale nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać. To nie jest zwykłe odbijanie piłki, aby tylko odbiła się od ściany. Tutaj liczy się szybkość, miejsce wybicia, serwis, a także linie, które wyznaczają boisko do squasha. Wszystko zaczyna się serwisem. Wykonuje go osoba, która wygra w losowaniu (obstawianie, na którą stronę spadnie rakieta po pokręceniu jej na podłodze). Jeśli uderzona piłka trafi od razu na ścianę przednią, między linią serwisową i autową, a następnie odbije się od podłogi – będzie rzutem prawidłowym.

Gra właściwa

Po prawidłowo wykonanym serwisie, uczestnicy zamiennie uderzają piłkę do squasha rakietą aż do momentu, w którym zawodnikowi nie uda się wykonać poprawnego ruchu. Zdarza się to:

– przed drugim uderzeniem piłki od boiska,

– podczas uderzenia po odbiciu się piłki od ściany bocznej lub tylnej bez wcześniejszego dotknięcia podłoża lub jednego z zawodników,

– w trakcie uderzenia poniżej linii autu.

Pamiętaj!

Jeśli jesteś początkujący i dopiero poznajesz zasady gry – z pewnością w trakcie rozgrywki nabierzesz wystarczającej wprawy. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiednie buty do squasha (nie muszą być specjalistyczne, ważne, aby były przyczepne i nie brudziły podłogi). Weź ze sobą butelkę z wodą, mały ręcznik, a wszystkie akcesoria typu telefon, portfel i gadżety zostaw w szatni. I jeszcze jedno – nie zapominaj, że trening czyni mistrza!

Może Cię zainteresować