Trening cardio – dla kogo, czy warto?

Trening cardio – dla kogo, czy warto - mężczyzna płynący w basenie

Trening cardio to forma treningu wytrzymałościowego, który umiejętnie wykonywany może poprawiać wydolność serca. Poleca się go osobom w różnym wieku, bez względu na płeć i doświadczenie treningowe. Ma on wiele zalet, ponieważ może być stosowany zarówno przez ludzi walczących z nadmiarem kilogramów, jak i przez wszystkich tych, którzy chcą usprawnić działanie swojego układu krążenia czy poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu.

Na czym polega?

Do treningu cardio można zaliczyć wszystkie czynności pobudzające serce do intensywniejszej pracy. By trening mógł przynieść efekty należy ćwiczyć regularnie, tym samym zmuszając serce do wzmożonej pracy, dzięki czemu będzie ona w stanie pompować większą ilość krwi. W czasie treningu kardio organizm jest lepiej dotleniany, co poprawia ogólne samopoczucie oraz minimalizuje ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Ponadto ta forma aktywności fizycznej zwiększa wydajność wielu procesów metabolicznych.

Trening cardio – dla kogo, czy warto - bieżnia

Korzyści

Trening cardio może przynieść wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Wielu specjalistów, zarówno trenerów, jak i lekarzy, jest zdania, że ta forma treningu może przedłużyć życie. Z pewnością jest to prawda, ponieważ trening ten usprawnia pracę serca i całego układu krążenia, zwiększając przepustowość żył. Zmniejsza tym samym ryzyko pojawienia się zawału serca czy udaru mózgu.

Odchudzanie z treningiem cardio

Trening cardio może okazać się doskonałym sposobem na odchudzanie. Trening poleca się w szczególności osobom, które walczą z nadwagą, ponieważ w czasie takiego rodzaju wysiłku organizm zaczyna czerpać ogromne ilości energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej. Ćwiczenia cardio stosowany zgodnie z zaleceniami może w bardzo szybkim czasie uskutecznić odchudzanie, szczególnie w połączeniu z odpowiednią dietą.

W treningu cardio można uwzględnić różne ćwiczenia, a szeroka gama dostępnych ćwiczeń sprawia, że ten rodzaj treningu może być właściwy dosłownie dla każdego. Do treningu cardio zaliczyć można bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na orbitreku, nartach biegowych lub łyżwach.

Trening cardio – dla kogo, czy warto - rower

Warto pamiętać, że tłuszcz jest spalany w warunkach tlenowych i właśnie na tym opiera się cały trening cardio. Wysoka intensywność treningu wcale nie jest kluczem do sukcesu- w przypadku intensywnego treningu włączają się procesy beztlenowe, a wtedy tkanka tłuszczowa nie spala się. Dlatego dobry trening cardio taki, który odbywa się regularnie, trwa 30-40 minut, a wszystkie ćwiczenia wykonywane są przy wykorzystaniu średniego poziomu intensywności. Oznacza to utrzymywanie tętna na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Tętno maksymalnie należy obliczyć indywidualnie dla danej osoby, uwzględniając między innymi jej płeć i wiek.

Może Cię zainteresować