Jednym z najczęściej stosowanych przez kulturystów i osoby związane ze sportami siłowymi suplementów jest BCAA. Nie od dziś aminokwasom rozgałęzionym przypisuje się zbawienne dla ludzkiego organizmu właściwości, które doskonale sprawdzają się w przypadku miłośników aktywnego trybu życia. Z suplementu mogą korzystać zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby, które ćwiczą na siłowni bez planowania kulturystycznej kariery. Przyjrzyjmy się dokładniej właściwościom i zastosowaniom BCAA w treningu siłowym.
BCAA – co to takiego?
BCAA to dokładniej branched-chain amino acid, czyli po prostu aminokwasy rozgałęzione. Oznacza to, że suplementując się regularnie BCAA będziesz dostarczał do swojego organizmu leucynę, walinę i izoleucynę, które stanowią ok. 40% spożywanego na dzień białka.
Dla kogo jest BCAA?
Przyjmowanie BCAA nie przyniesie zbyt wielu korzyści w przypadku osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z siłownią. Znacznie więcej profitów z suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi zauważą doświadczeni kulturyści, których trening charakteryzuje się odpowiednio wysoką intensywnością. BCAA nie zaprezentuje nam też całej swojej palety możliwości w czasie budowania masy mięśniowej. W tym okresie mamy do czynienia z codzienną nadwyżką kaloryczną, przez co wpływ BCAA na organizm nie jest znaczny. Suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi doskonale sprawdzi się w przypadku naprawdę intensywnie trenujących osób oraz tych, którzy właśnie pracują nad redukcją tkanki tłuszczowej. Jeśli chcemy pozbyć się zbędnego tłuszczu, dobrze jest połączyć przyjmowanie BCAA z długotrwałymi ćwiczeniami aerobowymi oraz interwałowymi.
BCAA – czy pomoże w zbudowaniu masy mięśniowej?
Wspominaliśmy już, że przyjmowanie BCAA w okresie budowania masy mięśniowej nie zapewni nam skorzystania z wszystkich walorów, jakie niosą za sobą aminokwasy rozgałęzione. W dodatku suplement ten w żaden sposób nie wpływa na wzrost tkanki mięśniowej. Jeśli chcesz zbudować solidną masę mięśniową, ułóż sobie zbilansowaną dietę i rozpisz dostosowany do twojego celu plan treningowy. BCAA bezpośrednio nie pomoże ci w zwiększeniu siły czy rozmiaru mięśni.
Kiedy stosować aminokwasy rozgałęzione?
Choć w poprzednim akapicie padło już stwierdzenie, że BCAA nie powoduje bezpośredniego zwiększenia siły, musimy zaznaczyć, że może mieć wpływ na jej wzrost. Każdy trening na intensywnym poziomie oznacza spory wydatek kaloryczny. Zwiększone zapotrzebowanie na energię niejako zmusza organizm do poszukiwań w zgromadzonych w organizmie zapasów węglowodanów, tłuszczów oraz… aminokwasów rozgałęzionych. Badania potwierdzają, że organizm traktuje BCAA jako źródło energii, wobec czego suplementacja może pomóc wykonać efektywniejszy trening.
Jaki suplement wybrać?
Choć mogłoby się wydawać, że wybór BCAA to mało istotna kwestia, musimy pamiętać, że poszczególne opakowania różnią się nie tylko designem i nazwą producenta. Kupując BCAA zwracajmy uwagę na oznaczenia, np. 2:1:1. Owe liczby to proporcje zawartych w danym suplemencie aminokwasów, tj. leucyny, izoleucyny i waliny. Najczęściej producenci wykorzystują wspomniane dla przykładu proporcje 2:1:1, jednak można spotkać się z produktami ze zwiększoną ilością leucyny. Dzieje się tak dlatego, że leucyna ma najlepszą zdolność inicjacji syntezy białek spośród wszystkich aminokwasów rozgałęzionych. W tym przypadku nie musimy wcale kierować się zasadą, że im więcej tym lepiej. Zazwyczaj już kilka gramów standardowej wersji suplementu BCAA dostarczy do organizmu odpowiednią dla uzyskania optymalnej odpowiedzi anabolicznej ilość leucyny.
Zalety BCAA
Pomaga zregenerować zmęczony intensywnym wysiłkiem fizycznym organizm, co jest niezbędne do kontynuowania treningów siłowych w dobrej kondycji. Najlepiej stosować przelicznik 1 gram suplementu/10 kilogramów masy ciała.
Dzięki suplementacji BCAA ból po wysiłku fizycznym jest mniejszy, co zostało nawet potwierdzone badaniami naukowymi.