Triathlonista, a w zasadzie każdy sportowiec, dla osiągania lepszych wyników powinien posiąść podstawową wiedzę na temat ludzkiego ciała. Szczególnie przydatne są informacje dotyczące tego, jakie mięśnie powinny pracować przy danym ćwiczeniu. Dziś sprawdzamy pływanie i mechanikę ruchu podczas pokonywania odległości w wodzie.
Pływanie – odpręża, rehabilituje, ale też trenuje
Zajęcia w wodzie mają ogromną ilość zalet. Nie dziwi więc, że są polecane osobom w każdym wieku, również tym mało aktywnym lub z wadami postawy czy kontuzjami. Nie jest tajemnicą, że pływanie może rehabilitować, odciążać kręgosłup, ale znakomicie wpływa też na sylwetkę. Jakie mięśnie pracują przy pływaniu? Przede wszystkim mięśnie grzbietu, ale też nóg i ramion. Wszystko zależy od stylu pływania, jaki preferujesz.
- Kraul – jeden z najchętniej wybieranych stylów pływackich wśród triathlonistów. W trakcie pływania kraulem pracują mięśnie ramion i nóg.
- Motylek, zwany inaczej delfinem – uważany za jeden z najtrudniejszych do opanowania. Angażuje mięśnie całego ciała z przewagą grzbietowych, nóg i ramion. Kluczowy w nim jest falisty ruch ciała i dobra koordynacja ruchowa.
- Żabka – popularna wśród osób pływających rekreacyjnie. Mocno rozwija mięśnie klatki piersiowej, ale intensywnie pracują tu również mięśnie nóg i rąk.