W ostatnich latach bieganie przeżywa istny renesans. Od dawna planujesz rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną na łonie natury, jednak nie wiesz, jak się odpowiednio za to zabrać i ciągle przekładasz swój pierwszy trening na jutro? Niniejszy wpis ma na celu ułatwienie sportowego debiutu i usystematyzowanie podstawowej wiedzy odnośnie biegania.
Zacznij od badań lekarskich
Mówi się, że bieganie to sport dla każdego i w wielu artykułach na temat tej dyscypliny sportowej można przeczytać o jej zbawiennym wpływie na nasz organizm. Może się jednak zdarzyć tak, że w czasie badań kontrolnych lekarz poinformuje nas o przeciwskazaniach w kwestii biegania. Jeśli do tej pory nie miałeś żadnych problemów zdrowotnych i nie borykasz się na przykład z nadciśnieniem tętniczym, wszystko powinno być w porządku. Warto jednak przed rozpoczęciem treningów umówić się z lekarzem, szczególnie jeśli od kilku lat nie robiliśmy podstawowych badań.
Wyznacz sobie cel
Odpowiedz sobie na kluczowe pytanie: dlaczego myślisz o rozpoczęciu przygody z bieganiem? Chcąc opracować konkretny plan treningowy musisz wiedzieć, co tak naprawdę zamierzasz osiągnąć przez aktywność na łonie natury. Planujesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Marzysz o świetnej sylwetce? A może pragniesz poprawić kondycję i ogólną wydolność organizmu? Albo chcesz być po prostu częściej blisko natury, co umożliwić ci może regularne bieganie po lasach i łąkach. Wyznacz sobie col i motywację, dzięki czemu łatwiej ci będzie osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Czego potrzebujesz do biegania?
Buty do biegania
Fundament ekwipunku każdego biegacza. Oczywiście nie musisz zaczynać od specjalistycznego obuwia, za które trzeba zapłacić bajońskie sumy. Choć wybierając las na miejsce swoich treningów, warto wyposażyć się w buty terenowe, charakteryzującą się przemyślaną konstrukcją. Tego rodzaju obuwie ma między innymi chroniącą staw skokowy cholewkę oraz solidną podeszwę, wyposażoną w przyczepny i odporny na ścieranie bieżnik. W lesie czeka na nas wiele przeszkód, takich jak naturalna nierówność terenu, gałęzie, konary czy kamienie. Dlatego dobrze jest zadbać o buty, które zapewnią nam nie tylko komfort podczas treningu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i ochronę przed bolesnymi urazami.
Strój do biegania
Odzież do biegania powinna cechować się lekkością oraz innymi niezbędnymi właściwościami, takimi jak sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powierzchni ciała na zewnątrz materiału. Obecnie w sklepach jest szeroki wybór, dlatego nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem ubrań dopasowanych do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Podczas wyboru odpowiedniego stroju do biegania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiały, z jakich wykonane są poszczególne produkty. Strój do biegania musi być wygodny i dostosowany indywidualnie do konkretnego użytkownika.

Akcesoria dla biegaczy
Odpowiednie buty i strój do biegania to rzeczy, o których nie możemy zapomnieć, planując rozpoczęcie treningów. Oprócz tego możemy uzupełnić swój ekwipunek gadżetami, które nie są niezbędne, ale które mogą okazać się przydatne lub w niektórych sytuacjach nawet uratować nam życie. Na trening do lasu zabierz ze sobą telefon, który pozwoli ci się skontaktować z bliskimi w razie problemów, takich jak na przykład zgubienie się w lesie. Nowoczesne smartfony wyposażone są w GPS i szereg innych aplikacji, dzięki którym możemy zwiększyć wygodę treningu i poziom swojego bezpieczeństwa. W odnalezieniu drogi sprawdzić się może też tradycyjne rozwiązanie, czyli znany wszystkim doskonale kompas.
Życie początkującego biegacza – o czym pamiętać?
Bieganie to dyscyplina sportowa, z której naprawdę można czerpać sporo satysfakcji i korzyści dla organizmu, zwłaszcza w przypadku trenowania na łonie natury. Musimy tylko pamiętać o pewnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo i ochronę przed kontuzjami. Przed każdym biegiem musimy wykonać rozgrzewkę, która umożliwi podwyższenie temperatury mięśni i usprawnienie krążenia krwi, tym samym poprawiając ogólną wydajność organizmu i przygotowanie mięśni do intensywnego wysiłku fizycznego. Po zakończonym treningu istotne znaczenie ma rozciąganie. Ćwiczenia rozciągające mięśnie pozwalają usunąć produkty przemiany materii po treningu, znacząco usprawniając regenerację organizmu, niezbędną do kontynuowania aktywności fizycznej.