Jak zapobiegać najczęstszym kontuzjom w różnych dyscyplinach sportowych?

Pewnie nie raz już słyszałeś hasło „W zdrowym ciele, zdrowy duch” i choć faktycznie znajduje ono potwierdzenie w rzeczywistości, to regularnie uprawiając aktywność fizyczną warto czasem znaleźć także czas na… regenerację i odpoczynek. Poddawany wysiłkowi organizm wbrew pozorom również potrzebuje nieco oddechu i kilku chwil na odzyskanie sił, które wkłada w wykonywane ćwiczenia. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ nie przykładając do tego wagi można w bardzo łatwy sposób nabawić się bolesnej kontuzji.

Wyłączenie z treningów nawet na kilkanaście tygodni brzmi jak istna kara dla każdego miłośnika aktywnego spędzania wolnego czasu, dlatego też dziś podpowiadamy co zrobić, aby mniej i bardziej poważne kontuzje omijały nas szerokim łukiem.

Kontuzje w sporcie – jak zapobiegać bolesnym dolegliwościom?

Zacznijmy od pierwszej, absolutnie najważniejszej kwestii, która nie wiedzieć czemu jest pomijana nawet przez osoby, które uważają się za ekspertów w danej dyscyplinie sportowej, a mianowicie od… rozgrzewki. Jeżeli swój trening zaczynasz od bagatelizowania tego etapu, to Twoje szanse na kontuzje zwiększają się nawet o kilkadziesiąt procent (!). Chcąc uniknąć tego typu scenariusza, przed każdym treningiem obowiązkowo wykonaj zestaw ćwiczeń rozciągających, które przygotują mięśnie, stawy oraz całe ciało na czekające ja wysiłek.

Przedtreningowa rozgrzewka nie jest oczywiście jedynym sposobem na kontuzje sportowe – niemniej skuteczny efekt zapewniają ćwiczenia wzmacniające (np. ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i ćwiczenia wzmacniające mięśnie), a także ćwiczenia mobilizujące. Co kryje się pod tymi pojęciami? Już tłumaczymy!

Ćwiczenia wzmacniające to nic innego, jak specyficzny rodzaj aktywności fizycznej, którego głównym zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz utrzymanie (czy też osiągnięcie) sprawności fizycznej na pożądanym poziomie. To właśnie dzięki tego typu ćwiczeniom osoba aktywna fizycznie jest w stanie zwiększyć ruchliwość oraz czynnie wesprzeć funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego. Jakie są przy popularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie? Zapewne większość z nich doskonale znasz! Są o bowiem przysiady, burpees, pompki, martwy ciąg na jednej nodze, deska oraz wykroki.

Ćwiczenia mobilizujące dodatkowo potęgują efekty wykonywania ćwiczeń wzmacniających z tą jednak różnicą, że w tym przypadku (jak sama nazwa wskazuje) nacisk kładzie się przede wszystkim na zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Ćwiczenia mobilizujące skutecznie oddziałują na rozmaite struktury oraz tkanki i właśnie dzięki temu umożliwiają zauważalne zwiększenie ruchliwości w treningu i tym samym zwiększają ochronę przed kontuzjami. Jeżeli chodzi o ćwiczenia mobilizujące, przykładem takowych mogą być np. wykroki z pogłębieniem ruchu, rolowanie łydek w podporze tyłem, otwieranie bioder czy dotykanie palców u stóp w pozycji siedzącej.

Dlaczego warto wykonywać oba opisane rodzaje ćwiczeń? Ponieważ dzięki nim zapomnisz o tym z jakim bólem wiąże się naderwanie barku – kontuzja, która dotyka najbardziej intensywnie ćwiczących sportowców oraz uraz stawu skokowego, czyli kontuzja jaką chociaż raz w życiu napotyka na swojej drodze niemal każdy biegacz.

Crossfit – kontuzje z jakimi najczęściej borykają się fani tej aktywności

Czy istnieje rodzaj aktywności fizycznej, podczas uprawiania którego nie można nabawić się kontuzji? To raczej niemożliwe, ponieważ przy odpowiednich staraniach (a raczej na skutek nieszczęśliwego splotu wydarzeń) można nabawić się urazu nawet idąc na trening.

Przykładem treningu, w przypadku którego ponad 30% ćwiczących doznaje kontuzji jest m.in. właśnie crossfit, a więc dynamiczny i wymagający program treningowy łączący w sobie elementy charakterystyczne dla rozmaitych dyscyplin sportowych – od gimnastyki, przez fitness, aż po podnoszenie ciężarów. Choć na monotonnie z pewnością nie można tutaj narzekać, to warto przyłożyć wagę do starannego i uważnego wykonywania wszystkich ćwiczeń, gdyż w przeciwnym razie można dołączyć do wspomnianego grona.

U osób uczęszczających na zajęcia crossfit kontuzje to przede wszystkim:

  • urazy ramion; 
  • dolegliwości bólowe w obrębie grzbietu i kręgosłupa; 
  • urazy kolan; 
  • urazy łokci; 
  • urazy nadgarstków; 

Czy istnieje sposób na wszystkie, wymienione sportowe? Oczywiście jednym z najefektywniejszych są ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz stawy, które do perfekcji powinna opanować każda osoba czynnie uprawiająca sport.

Może Cię zainteresować