Triathlon to nie przelewki – wie o tym nie tylko każdy, kto go ukończył, ale nawet ten, kto dopiero przymierza się do startu. Bez odpowiedniego przygotowania do triathlonu trudno będzie o wytrzymałość, wydolność, a co za tym idzie – ukończenie wyścigu. Jak więc rozpocząć swoją przygodę z treningami?
Po pierwsze: sprawdź, czy triathlon jest dla ciebie
Perspektywa ukończenia tak morderczego wyścigu, jakim są zawody triathlonowe, jest naprawdę kusząca. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to zwykły maraton, w którym wystarczy odpowiednio dostosować tempo biegu i mierzyć siły na zamiary, lecz prawdziwa wyprawa z pływaniem, jazdą na rowerze oraz biegiem, na który często nie starcza już sił. Dlatego pierwsze, co powinniśmy zrobić na swojej drodze do wymarzonej mety, to sprawdzić, czy triathlon w ogóle jest dla ciebie. Możesz lubić pływać, jeździć na rowerze i biegać. Możesz być osobą bardzo aktywną, a nawet gotową do przekraczania własnych granic możliwości, jednak do triathlonu potrzebna jest przede wszystkim kondycja, którą oczywiście można wypracować, jednak nie u wszystkich będzie to możliwe. Zanim postanowisz, że podejmujesz triathlonowe wyzwanie, sprawdź stan swojego zdrowia. Powiedz lekarzowi o swoich planach, a następnie wykonaj wszystkie niezbędne badania. Przy triathlonie twój organizm musi być silny, musi mieć unormowane wszystkie parametry. Warto zbadać wydolność serca i płuc, na przykład poprzez wysiłkowe EKG. Jeśli wszystkie wyniki wskazują na to, że jesteś zdrowy i możesz podjąć się triathlonu, to wtedy dopiero przystępuj do treningu.

Po drugie: wzmacniaj kondycję
Aby ukończyć triathlon niewątpliwie trzeba być stworzonym do pokonywania długich dystansów, jednak wspomnianą wcześniej kondycję możemy też wzmacniać odpowiednio dobranym treningiem. Codzienne bieganie i pływanie jest świetnym pomysłem. Pamiętaj jednak by sukcesywnie zwiększać swoje dystanse. Odległości, które pokonuje się podczas zawodów, musisz mieć opanowane, to znaczy pokonywać je na treningu bez problemów. Wzmacniaj kondycję swoich mięśni poprzez dietę bogatą w białko i węglowodany, których całą masę spalasz w trakcie sportowych wyzwań. Możesz jeździć do pracy rowerem i całkowicie przerzucić się na aktywny tryb życia.
Po trzecie: pracuj nad techniką
Na stronach dla triathlonistów znajdziesz mnóstwo ofert specjalistycznych treningów. Jeśli poważnie myślisz o ukończeniu wyścigu, to z pewnością warto szkolić się w technice. Największe znaczenie ma oczywiście technika pływania, która może znacznie przyspieszyć nasze tempo, ale też sprawić, że mniej się zmęczymy. Przygotowania do triathlonu warto więc zacząć od nauki pływania. Nie wystarczy bowiem, że umiesz pływać. Musisz umieć pływać poprawną techniką, która pozwoli na minimalizowanie zmęczenia przy maksymalizacji dobrego czasu na danej odległości.
Po czwarte: dobry sprzęt
Przygotowania do triathlonu to nie tylko kwestia siły fizycznej, wydolności organizmu czy wytrzymałości mięśni. W grę wchodzą również przedmioty, które mogą ułatwić lub utrudnić zdobycie mety. Jednym z ważniejszych jest odpowiednie dobranie roweru, który musi być przystosowany do warunków na trasie, do długich dystansów, ale też do twoich możliwości i upodobań. Ogromne znaczenie ma też strój, który sprawi, ze zmniejszysz do minimum uczucie dyskomfortu. Zadbaj o to, by był przewiewny i dobrze dopasowany. Nie zapomnij również o kupnie kilku par porządnych butów do biegania. Nie jest przecież tajemnicą, że to właśnie obuwie ma największe znaczenie dla efektywniejszego biegu. Musi być świetnie zamortyzowane, przewiewne i „wybiegane”, ale nie za bardzo. W dniu wyścigu powinniśmy mieć na nogach biegówki, które nie są nowe, ale też nie zbyt zniszczone i ubite.
Po piąte: siła umysłu
Triathlon to wysiłek nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Ogromny dystans do pokonania i długi czas spędzony w samotności z własnymi myślami jest niejednokrotnie o wiele większym wyzwaniem dla psychiki, niż dla ciała. Dlatego warto już na etapie przygotowań do triathlonu zająć się również swoim sposobem myślenia, motywacją, wytrzymałością umysłu. Nie bez przyczyny mówi się, że nasze ciało może więcej, niż podpowiada nasz umysł, który często staje oporem przed tak morderczym wysiłkiem.
Jak zacząć przygotowania do triathlonu? Działając na wszystkich możliwych polach – od wytrzymałości ciała, przez pracę nad psychiką. Dzięki dobrej technice ćwiczeń, odpowiedniemu wyposażeniu możemy osiągnąć wyniki, o jakich nam się nie śniło!