Jak efektywnie trenować?

Trenujesz dla przyjemności? Bieganie, wizyty na siłowni czy w fitness klubie to Twój sposób na odreagowanie negatywnych emocji zgromadzonych w trakcie całego dnia? I bardzo dobrze! A gdyby połączyć przyjemne z pożytecznym? Przyznajmy to szczerze – niemal każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z treningami prędzej czy później zwraca uwagę na efekty swoich wysiłków. Skoro ćwiczę, to może przy okazji wysmuklę w końcu tę talię? Biegam regularnie, ale bicepsy nadal pozostawiają wiele do życzenia – może popracować i nad nimi? Poznaj sposoby na efektywny trening, obserwuj, jak Twoje ciało nabiera kształtów i czerp dodatkową porcję motywacji do dalszych wyzwań!

Czego NIE robić w trakcie treningu?

Złote rady dotyczące efektywnego treningu można podzielić na dwie kategorie – co robić i czego UNIKAĆ w trakcie pracy nad lepszą wersją samego siebie. Żeby wykonywane ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, warto nieco osłabić swoją wieź z… wagą łazienkową! Wiele osób próbuje mierzyć efekty swojej pracy w liczbie zrzuconych lub przybranych kilogramów. Tymczasem lepszym motywatorem do osiągania wymarzonych wyników powinno być lustro. Regularne ćwiczenia mają na celu oczywiście zredukowanie tkanki tłuszczowej na rzecz wysokiej jakości, beztłuszczowej masy mięśniowej. Twoja waga może zatem uporczywie wskazywać wciąż te same wartości, ale Twoje ciało zmieni się nie do poznania! Uświadomienie sobie tego faktu wpływa na mentalną otoczkę naszych treningów, która jest równie ważna, jak samo przygotowanie fizyczne. Kolejnym złym doradcą jest potreningowy ból mięśni. Ocena efektywności ćwiczeń nie powinna ograniczać się do poziomu zmęczenia, jaki czujesz po treningu. Gdy angażujesz nowe partie mięśni, ból jest nieunikniony, ale dopiero regularne i przemyślane ćwiczenia (bez morderczo obolałych mięśni) mogą być znakiem efektywności.

Złote rady – jedz i ćwicz mniej!

Zdziwiony? Zatem te rady są dla Ciebie! Odpowiednia, zrównoważona dieta i uzupełnianie wartości odżywczych po treningu to podstawa w drodze do wymarzonej efektywności. Suplementy wspomagające organizm w okresie intensywnego wysiłku są pomocne, ale oczywiście nie mogą być traktowane jako jedyne narzędzie rzeźbiące sylwetkę. Wyznacz konkretny cel swoich działań, zadbaj o kontrolę rezultatów i bądź konsekwentny, a wszystko pójdzie po Twojej myśli! W tym miejscu warto obalić także mit dotyczący liczby wykonywanych powtórzeń. Lepsze efekty osiągniesz stosując krótsze serie z mniejszą liczbą ćwiczeń. Wykonuj je częściej, a zobaczysz różnicę!

To jak, przekonany? Do dzieła!

Może Cię zainteresować