Być może rękawiczki treningowe są mniej oczywistym elementem treningowego zestawu niż buty czy wygodny top i oczywiście nie są aż tak bardzo konieczne… Jednak warto wziąć je pod uwagę w trakcie przygotowań do rozpoczęcia treningów. Nie jest to bowiem, jak się czasem wydaje, atrybut pozerów i cos, co ma nam przysporzyć lansu, ale przedmiot, który poprawi nasz komfort, higienę, a nawet technikę na siłowni.
Zalety i wady rękawiczek treningowych
Jest wiele zalet, które sprawiają, że rękawiczki treningowe mają duże grono swoich fanów. Przede wszystkim chronią one przed powstawaniem mikrourazów i otarć, które pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy wykonujemy trening z przyrządami i trening siłowy – ciężary bowiem lubią zostawić nam pamiątki w postaci przetarć. Kolejnym plusem jest ochrona przed bakteriami, które znajdują się na siłowni. Wiele sprzętów nie jest na bieżąco dezynfekowana przez osoby, które ich używają. Rękawiczki zmniejszają styczność z bakteriami, które lubią się gromadzić w zgięciach dłoni. Trzecią, niewątpliwą zaletą jest zmniejszenie poślizgu. To szczególnie ważne dla tych, którzy lubią wszelkiego rodzaju podciąganie lub inne ćwiczenia, w których chwyt i jego pewność są istotne. Jeśli wybierzesz rękawiczki dłuższe, z elementami nachodzącymi na nadgarstki, dodatkowo chronisz się przed kontuzją. Wady rękawiczek? No cóż, niektórzy ich użytkownicy narzekają na gorsze czucie ciężaru czy innego używanego sprzętu. Ale raczej na tym skończyłaby się lista problemów, które rękawiczki stwarzają.
Kiedy rozważyć ich zakup?
Błędnie uważa się, że rękawiczki sprawdzają się tylko u osób ćwiczących z wolnymi ciężarami. Nieprawda! Równie dobrym argumentem do ich zakupu jest stosowanie treningu crossfitowego, uprawianie kalisteniki, a nawet ćwiczenia na orbitreku czy fitness (często zawierający ćwiczenia w podporach, w których rękawiczki także świetnie się odnajdą). A już na pewno spraw sobie ten element sportowej garderoby, kiedy często po treningu Twoje dłonie są zaczerwienione, pieką albo wręcz masz na nich przetartą skórę. Jeśli po treningu zauważasz też uczulenie – to kolejny argument, aby polubić się z tym akcesorium! Pot w połączeniu z metalem może powodować reakcję alergiczną. Rękawiczki zwiększą komfort, a co za tym idzie – także efektywność treningu. Gdy nie skupiasz się na bólu niszczonej przez sztangę czy inne narzędzia skóry, możesz trenować jeszcze lepiej.
Jak dobrze dobrać rękawiczki?
Ok, decydujesz się na zakup rękawiczek. Ale jak spośród setek możliwości wybrać te, które będą najlepsze? To zależy. Przy treningu dynamicznym warto sprawić sobie takie, które zabezpieczają także nadgarstki. Jeśli dźwigasz ciężary, dobrze, aby wewnętrzna część była wykonana z wytrzymałego materiału, na przykład ze skóry. W przypadku treningu kardio (z elementami w podporach) wystarczą lżejsze materiały. Przy wyborze rękawiczek zwracaj uwagę na przeszycia. Wykonanie ma bardzo duże znaczenie. Nie możesz podczas treningu martwić się na przykład tym, że rękawiczka pęka na szwie. Podobna zasada dotyczy rzepów – nie mogą się odpinać, odstawać albo w jakikolwiek inny sposób przeszkadzać w treningu. Pamiętaj także o odpowiednim rozmiarze rękawiczek. Jeśli będą za duże, tylko zwiększysz tarcie między materiałem a dłońmi. Jeśli za ciasne –może to doprowadzić w najgorszym razie do kontuzji, a w najlepszym wypadku zmniejszyć zakres ruchu.