Słowo „dieta” przez ostatnich kilka lat było zdecydowanie jednym z najczęściej używanych wyrazów. Na szczęście przy okazji jego częstego występowania we wszystkich środkach przekazu, zaczęło się zmieniać nasze rozumienie dietetyki i zdrowego odżywiania. Powoli porzucamy restrykcyjne, niejednokrotnie absurdalne, diety na rzecz zrównoważonego, zdrowego sposobu żywienia, a nieodłączną częścią naszego życia staje się regularna aktywność fizyczna. Jeśli jednak trenujesz intensywnie i z dużą częstotliwością, koniecznie zainteresuj się dietetyką sportową! Ta rządzi się swoimi prawami. Jakimi? Oto jej podstawowe zasady!
A jak analiza
Podstawowym zadaniem dietetyki sportowej jest dokładna analiza potrzeb, predyspozycji, celów i wyników sportowca. W przeciwieństwie do osób, które trenują amatorsko lub po to, by zrzucić zbędne kilogramy, zawodowi sportowcy są nastawieni na osiąganie określonych wyników w zawodach. To dlatego ich dieta musi być ułożona według dokładnych wytycznych. Zupełnie inne potrzeby będzie miał szczupły, lekki skoczek narciarski, a inaczej podejdziemy do żywienia kulturysty. Wyłącznie po dokładnej analizie danych sportowca dietetyk jest w stanie ułożyć odpowiednią, zbilansowaną dietę, która zapewni sportowcowi właściwą ilość energii na treningach i zawodach, a także pozwoli mu utrzymać dobrą wagę i sylwetkę. Warto wspomnieć, że dietetyka sportowa różni się od tradycyjnie rozumianej dietetyki indywidualnym podejściem. Każdy sportowiec jest tutaj osobnym przypadkiem, do którego potrzeb dostosowuje się odpowiedni sposób żywienia!
B jak badania
Sportowcy to osoby, które zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Aktywność fizyczna, która jest w ich życiu codziennością, zapewnia im większą odporność, ale też sprawia, że muszą oni częściej się badać. Ze względu na częsty, intensywny wysiłek fizyczny sportowcy są bardziej narażeni na niedobory czy kontuzje. Odpowiednio dobrana dieta dla sportowca bierze pod uwagę ich ogólny stan zdrowia, a także szczegółowe wyniki badań. Dietetyk sportowy na bieżąco ustala niedostatki i schorzenia, i reaguje na nie, dodając do jadłospisu niezbędne składniki odżywcze. W diecie sportowca najważniejszy jest bilans energetyczny, wzmacnianie mięśni i kości, a także suplementacja witaminami. Regularne badania sportowca są więc niezbędne do tego, by sposób żywienia w jak najlepszym stopniu odpowiadał zapotrzebowaniu zawodnika i zapewniał mu zdrowie, energię oraz siłę.
C jak cele sportowca
W przeciwieństwie do amatorów sportu, celem sportowców jest nie tylko utrzymywanie określonej wagi i wyrzeźbionej sylwetki, lecz osiąganie jak najlepszych wyników w zawodach. Regularne, intensywne treningi to zaledwie część dążenia do wysokiej efektywności. Do tej przyczynia się również odpowiednio dostosowana dieta. Jeśli sportowiec w danym okresie musi intensywnie ćwiczyć i wzrasta jego zużycie energii, w jego jadłospisie musi pojawić się więcej węglowodanów. Jeśli akurat pracuje nad budową masy mięśniowej lub siły, dietetyk sportowy opracowuje dla niego menu ze zwiększoną ilością białka. Dietetyka sportowa ma odpowiadać na aktualne potrzeby sportowca, które są dyktowane przez obrany w danym momencie cel.
Żywienie sportowca znacząco różni się od żywienia przeciętnego człowieka, nawet tego, który żyje aktywnie. Jeśli trenujesz intensywnie i chcesz ułożyć sobie dietę, zrób badania lekarskie i dokładnie wyznacz cele treningowe, a następnie dostosuj jadłospis do swoich indywidualnych potrzeb!