Sporty drużynowe

Reguły gry w piłkę ręczną

Piłka ręczna zaczyna dorównywać popularnością takim dyscyplinom, jak siatkówka czy piłka nożna. Nic dziwnego – każdemu meczowi towarzyszy mnóstwo pozytywnych, sportowych emocji, a sama gra pozwala spalić mnóstwo kalorii i poprawić kondycję organizmu. Chcesz zacząć grać w piłkę ręczną? A może zostać specem od meczów szczypiornistów w telewizji? W takim razie koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami gry w piłkę ręczną!

Reguły gry w piłkę ręczną

Na boisku znajdują się dwie drużyny liczące po siedmiu graczy. Ich zadaniem jest umieszczenie w bramce przeciwników jak największej ilości piłek. Gol jest liczony wtedy, gdy piłka przekroczy linię bramkową i całym obwodem znajdzie się wewnątrz terytorium bronionego przez bramkarza. Zawodnik przy strzale do bramki nie może przekroczyć linii znajdującej się 6 metrów od bramki, jeśli to zrobi, sędzia zasądza rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Do gry zawodnicy mogą używać wyłącznie swoich rąk. W grę wchodzi łapanie, uderzanie, popychanie i zatrzymywanie piłki, jednak podstawowa zasada jest taka, że gracz nie może wykonać z piłką więcej niż trzech kroków bez kozłowania. Każdy mecz rozgrywa się w dwóch połowach liczących 30 minut z dziesięciominutową przerwą pomiędzy nimi.

Pozycje zawodników piłki ręcznej

Każdy z siedmiu obecnych na boisku graczy piłki ręcznej danej drużyny ma swoją rolę. Jedyny bramkarz broni przed utratami goli, a pomagają mu skrzydłowi – lewy i prawy. Ciekawą funkcję pełni obrotowy, czyli zawodnik stojący niedaleko linii bramki pomiędzy skrzydłowymi drużyny przeciwnej. Ma on za zadanie zdobywać gole po odbiorze piłki od rozgrywających, których w piłce ręcznej jest trzech – lewy, prawy i środkowy.

Szczegółowe zasady dotyczą też wielkości piłki do gry w szczypiorniaka. Powinna ona ważyć od 425 do 475 gramów i mieć obwód około 60 centymetrów. Ważne także, by ubiór zawodników był jednolity i by na ich koszulkach pojawiły się widoczne numery w określonej wielkości – 10 centymetrów z tyłu i 20 centymetrów z przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.